تزریق بوتاکس برای زیبایی : انسداد سیگنال عصبی ماهیچه صورت و بدن

تزریق بوتاکس برای زیبایی انسداد سیگنال عصبی ماهیچه صورت و بدن

استفاده از سم بوتولینوم برای اهداف زیبا سازی روشی محبوب و متداول است که به صورت تزریقی و غیرجراحی استفاده شده و به طور موقت خطوط ریز و چین و چروک‌های صورت را برطرف کرده یا کاهش می‌دهد.

سم بوتولینوم یک ماده پالایش شده است که از باکتری به دست می‌آید.‌ تزریق سم بوتولینوم انتقال سیگنال‌های عصبی را به عضله‌ای که در آن تزریق شده، مسدود می‌کند. بدون سیگنال، عضله قادر به انقباض نیست. در نتیجه ، چین و چروک‌های ناخواسته صورت کاهش خواهند یافت. انواع شناخته شده سم تزریقی بوتولینوم نوع A عبارتند از: بوتاکس، دیسپورت و زئومین.

کاربردهای تزریق بوتاکس

کاربردهای تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم یا بوتاکس برای موارد زیر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد:

 • صاف کردن خطوط پنجه کلاغی (چروک‌های کنار چشم) خطوط پیشانی، خط اخم، چروک‌های اطراف لب و چروک‌های بین گوشه چشم و بینی
 • برطرف کردن خطوط گردن
 • بهبود دادن ظاهر چین و چروک‌های پوست چانه
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • کاهش حالت مربعی خط فک
 • اصلاح لبخند لثه‌ای 
 • درمان تعریق زیاد بدن

افراد مناسب برای تزریق سم بوتولینیوم(بوتاکس)

افراد مناسب برای تزریق سم بوتولینیوم(بوتاکس)

لبخند زدن، اخم کردن، ریز کردن چشم‌ها و حتی جویدن- و اساسا هرگونه حرکت صورت در نهایت می‌تواند به یکی از نشانه‌های رایج پیری یعنی چین و چروک پوست منجر شوند. این حالات ممکن است باعث شود افراد خسته و یا حتی عصبانی به نظر برسد در حالی که این‌طور نیستند. یکی از سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های درمان چین و چروک، تزریق سم بوتولینوم نوع A است.

استفاده از سم بوتولینوم یا بوتاکس می‌تواند با سایر روش‌های زیبایی پوست مانند لایه‌برداری شیمیایی، درمان‌های لیزری، پرکننده‌های پوستی یا میکرودرم‌ابریژن ترکیب شود تا نتایجی که ایجاد می‌کند بهبود یابد. این ترکیب از درمان‌ها حتی می‌تواند به جلوگیری از تشکیل خطوط و چروک‌های جدید نیز کمک کند.

مشاوره قبل از تزریق

در طول جلسه مشاوره پیش از تزریق بوتاکس باید درباره موارد زیر با پزشک خود صحبت نمایید:

 • اهداف مد نظرتان
 • بیماری‌ها و وضعیت سلامتی، حساسیت‌های دارویی و درمان‌های پزشکی
 • درمان‌های فعلی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد ومخدر

پزشک همچنین ممکن است:

 • وضعیت عمومی سلامت و بیماری‌هایی که بیمار از قبل به ان‌ها مبتلا است یا عوامل خطر  بوتاکس را برای شما بررسی نماید.
 • درباره نتایج احتمالی و هر خطر یا عوارض احتمالی تزریق بوتاکس با شما صحبت کند.

تزریق بوتاکس یک درمان غیرجراحی است که در مطب پزشک انجام می‌شود.

مشاوره زمانی است که شما از پزشک خود سؤالات مد نظر خود را مطرح می‌کنید. طبیعی است که احساس اضطراب کنید، و این هیجان ممکن است به خاطر نگرانی درباره ظاهر جدید و یا کمی استرس باشد. از مطرح کردن این احساسات با پزشک خود خجالت نکشید.

تزریق سم بوتولینیوم

تزریق سم بوتولینیوم

تزریق بوتاکس ممکن است برای شما کاری ساده به نظر برسد، زیرا به نظر فقط چند تزریق است که انجام می‌شود. اما این کار در واقع هم مستلزم هنر و هم دانش است و فقط باید توسط یک متخصص حرفه‌ای و پزشک حاذق انجام شود.

در چهره هر فرد 43 عضله وجود دارد و بسیار مهم است که فردی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد به خوبی بتواند نقاط مناسب برای تزریق در صورت فرد را شناسایی و تعیین نماید تا درمان به بهترین شکل برای بیمار انجام شود.

از یک سوزن بسیار نازک برای تزریق مقدار کمی بوتاکس به عضلات خاص استفاده می‌شود. پزشک با انتخاب دقیق عضلاتی که باید تزریق در ان‌ها انجام شود، فقط عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند را ضعیف می‌کند تا حالت طبیعی چهره شما حفظ شود.

درمان با تزریق بوتاکس معمولا کمتر از 15 دقیقه طول می کشد.

تعداد تزریق‌های مورد نیاز برای هر فرد بستگی به ویژگی‌های صورت و میزان چروک‌های او خواهد داشت. به عنوان مثال، خطوط پنجه کلاغی معمولا به دو تا سه تزریق نیاز دارند. چروک‌های بالای ابروها ممکن است به پنج تزریق یا بیشتر نیاز داشته باشند.

بهبودی

برای تزریق بوتاکس هیچ‌گونه بیهوشی لازم نیست و هیچ دوره نقاهت و یا محدودیت خاصی پس از تزریق بوتاکس وجود ندارد. بیمار می‌تواند بلافاصله فعالیت‌های طبیعی خود را مجددا شروع کند. فقط بعد از انجام درمان چین و چروک‌ها، مواضع تحت درمان خود را مالش نداده و یا ماساژ ندهید زیرا با این کار ممکن است بوتاکس به نواحی دیگری از صورت شما منتقل شود. در صورت بروز این اتفاق ، ممکن است به طور موقت در صورت خود احساس ضعف کرده و یا افتادگی عضلانی پیدا کنید.

نتیجه تزریق بوتاکس

نتیجه تزریق بوتاکس

ممکن است در عرض چند روز متوجه نتایج بشوید، اما ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا تاثیر نهایی تزریق بوتاکس اشکار شود. این نتیجه نهایی و بهبودی معمولا 3 تا 4 ماه دوام خواهد داشت. هنگامی که اثرات سم بوتولینوم شروع به کم شدن می‌کند، واکنش‌های عضلانی و چین و چروک‌ها باز خواهند گشت.

خطرات و میزان ایمنی سم بوتولیتیوم

اگرچه  به طور کلی تزریق بوتاکس روشی ایمن است، اما عوارض جانبی ان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی و درد در ناحیه تزریق
 • علائم شبیه به انفولانزا
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • قرمزی
 • ضعف یا افتادگی موقتی بعضی عضلات صورت
 • خیلی کم احتمال دارد که سم به نواحی خارج از ناحیه تزریق نشت کند، ولی در صورت بروز، ممکن است موجب علائمی شبیه مسمویت غذایی حاد و عوارضی مثل مشکلات تنفسی، سختی در بلع، ضعف عضلانی و لکنت زبان شود.

محدودیت‌هایی برای درمان با بوتاکس وجود دارد. اگر باردار هستید یا شیردهی انجام می‌دهید، همیشه با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه‌های تزریق بوتاکس می‌توانند متفاوت باشند. چرا که هزینه بر مبنای عوامل متعددی نظیر میزان پیشرفتگی خطوط و چین و چروک‌ها، و این که شما تا چه حد بخواهید این چین و چروک‌ها برطرف شوند و بنابراین میزان ماده مورد نیاز برای تزریق تعیین می‌شود.

دستمزد هر پزشک ممکن است براساس میزان تخصص، تجربه و مهارت فردی او، و زمان و انرژی که برای درمان صرف می‌کند و نیز موقعیت جغرافیایی که مطب واقع شده متفاوت باشد.

هنگام انتخاب پزشک برای تزریق بوتاکس، به یاد داشته باشید که تجربه پزشک و راحتی شما با او نیز به همان اندازه هزینه نهایی کار مهم هستند.

پرسش‌های متداول

برخی از پرسش‌های رایج درباره تزریق بوتاکس عبارت‌اند از:

گاهی اوقات بیماران پس از تزریق بوتاکس ترجیح می‌دهند که به ظاهر قبل از تزریق خود برگردند، یا به دلیل تکنیک ضعیف تزریق ازنتایج تزریق خود راضی نیستند.

متاسفانه هیچ راهی برای تسریع در از بین رفتن تاثیر بوتاکس و یا معکوس کردن اثرات آن وجود ندارد. بوتاکس باید روند طبیعی متابولیزه شدن در بدن شما را طی کند.

اگر شما به این دلیل از نتایج خود ناراضی هستید که احساس می‌کنید چهره‌تان نامتعادل یا ناموزون شده است، می‌توانید در برخی عضلات دیگر نیز تزریق انجام دهید تا تقارن ایجاد شود. برای این کار حتما به همان کسی رجوع کنید که تزریق اولیه بوتاکس را برایتان انجام داده و توضیح دهید که چرا از نتایج خود راضی نیستید. برای این که فرد به نتایج مد نظر خود دست یابد اغلب به تجربه نیاز است.

برای اضافه کردن مدت اثر درمان با بوتاکس هم تکنیک‌های طولانی مدت و هم روش‌های کوتاه مدت وجود دارند.

روش‌های کوتاه مدت

 • اخیرا کشف شده که مکمل‌های حاوی روی به افزایش کارآیی درمان بوتاکس کمک می‌کنند.
 • همچنین کرم‌های رتین-آ برای درمان چین و چروک نیز می‌تواند در بهبود اثرات بوتاکس موثر باشند. ترکیبی از بوتاکس با کرم موضعی رتینوئیدی می‌تواند نیاز به واحدهای بیشتر بوتاکس را در هر بار تزریق کاهش داده و به طور بالقوه زمان بین دفعات درمان را طولانی‌تر کند. کرم‌های رتینوئیدی را همچنین می‌توان برای قسمت‌هایی از صورت که به طور معمول توسط بوتاکس درمان نمی‌شوند نیز استفاده کرد.
 • پس از تزریق بوتاکس به مدت 24 ساعت از ورزش شدید اجتناب کنید، چرا که مدتی زمان لازم است تا پروتئین‌های موجود در بوتاکس بر عضله ناحیه تحت درمان تأثیر بگذارد و به درستی پخش شود. ورزش شدید بلافاصله پس از تزریق ممکن است پیش از این که محصول فرصتی برای تاثیرگذاری داشته باشد، آن را متابولیزه کند. علاوه بر این، ورزش کردن بلافاصله پس از درمان با بوتاکس احتمال بروز کبودی و تورم در محل تزریق و یا نشت محصول به دیگر نواحی را افزایش می‌دهد.

روش‌های بلند مدت

هنگامی که برای اولین بار درمان بوتاکس را انجام می‌دهید، ماهیچه‌های شما در قوی‌ترین وضعیت خود قرار دارند. این بدان معنی است که در ابتدای شروع به  استفاده از بوتاکس نیاز به استفاده از واحدهایی بیشتر و دفعات تکرار بیشتری دارید.

با گذشت زمان و با استفاده منظم، ماهیچه‌ها با هر نوبت درمان ضعیف‌تر شده و در نهایت تعداد واحدها و دفعات تزریق مورد نیاز کاهش می‌یابد.

موثر‌ترین روش طولانی مدت برای طولانی کردن اثرات درمان بوتاکس ثابت‌قدم ماندن و انجام مجدد تزریق قبل از آن که درمان قبلی تاثیر خود را به طور کامل از دست داده باشد است. این کار باعث می‌شود که ماهیچه‌ها در یک حالت ضعیف و خشک باقی مانده و از بروز چین و چروک جلوگیری شود.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج نهایی اشکار شود؟

واضح است که بسیاری از بیماران که برای اولین بار تزریق بوتاکس انجام داده‌اند، مشتاقانه منتظر مشاهده نتایج درمان خود هستند. برخی وقتی می‌فهمند که اثرات تزریق فورا اشکار نمی‌شود احساس ناامیدی می‌کنند.

اکثر بیماران 3-5 روز پس از تزریق متوجه تاثیر آن می‌شوند و نتیجه نهایی بعد از 14 روز قابل مشاهده است. این تاخیر تا حدودی به این دلیل است که بدن برای شروع واکنش به سم بوتولینوم زمان لازم دارد. به همین علت، اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که بیمارانی که برای اولین بار بوتاکس انجام داده‌اند (و نیز کسانی که به طور معمول این کار را انجام می‌دهند) بعد از گذشت دو هفته برای بررسی پیشرفت درمان خود مجددا به پزشک خود مراجعه نماید.

عوامل دیگری هم وجود دارند که در زمان بروز نتایج بوتاکس موثرند:

 • در افرادی که عضلات صورتشان به شکل خاصی قوی است ممکن است آشکار شدن و احساس اثرات درمان بیشتر طول بکشد.
 • اگر چین و چروک پوست شخص خیلی عمیق شده یا متقاضی فردی سالمند باشد که که برای اولین بار تزریق انجام می‌دهد، بعید است که بوتاکس به تنهایی خطوط و چین و چروک‌هارا کاملا صاف کند. برای خطوط بسیار عمیق، ممکن است یک سال طول بکشد تا ناحیه تحت درمان شروع به ریلکس شدن کند. گاهی اوقات ممکن است استفاده از یک پرکننده پوستی نیز ضروری باشد تا چروک‌های عمیق را پرکنند.

اکثر پزشکان برای افرادی که برای اولین بار از بوتاکس استفاده می‌کنند، حداقل تعداد واحدها را به کار می‌برند و معمولا 2 تا 4 هفته بعد از اولین درمان، در یک جلسه معاینه جهت پی‌گیری درمان، پس از ارزیابی اثرات درمان اولیه در صورت لزوم واحدهای بیشتری تزریق می‌نمایند.

اغلب کسانی که برای اولین بار از بوتاکس استفاده می‌کنند، به این دلیل اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند که بتوانند ظاهر خود برای یک رویداد مهم یا تعطیلات بهبود دهند. بنابراین طوری برنامه‌ریزی کنید که اولین جلسه مشاوره و تزریق شما دو تا سه هفته قبل از رویداد ویژه باشد و بتوانید از نتایج مطلوب درمان خود لذت ببرید.

تاثیر بوتاکس برای چه مدت ماندگار است؟

به عنوان کسی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می‌کند، مهم است که توجه داشته باشید که اولین تجربه شما به احتمال زیاد نتایج چندان مطلوب و طولانی مدتی نخواهد داشت.

نگران نباشید: ممکن است لازم باشد چندین بار درمان با بوتاکس را انجام دهید تا عضلات شما شرطی شده و به سم بوتولینوم واکنش نشان دهند. بعد از چندین دور درمان تاثیر نتایج طولانی‌تر خواهد شد، زیرا پوست زمان بیشتری برای بازسازی کلاژن لازم دارد تا با آن خطوط و چین و چروک‌ها را پر کند.

اثرات بوتاکس هنگامی که برای مقاصد زیبایی تزریق ‌شود ، به طور متوسط بین 4 تا 6 ماه باقی خواهد ماند. اما معمولا اثرات درمان در اولین تزریق سریعتر از بین می‌رود و احتمالا دو یا سه ماه بعد، نیاز به تکرار درمان خواهید داشت.

از انجا که تاثیر بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است، طول دوره ماندگاری اثر آن هم متفاوت خواهد بود. عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است بر طول مدت ماندگاری اثر بوتاکس تاثیر بگزارد.

رقیق‌سازی دوز دارو

به طور معمول، بوتاکس با 1 تا 3 سی سی محلول نمکی رقیق می‌شود. بسته به ناحیه مورد نظر برای تزریق، رقیق‌سازی ممکن است در دوزهای متفاوتی انجام شود. هرچه دارو غلیظتر باشد درمان دقیق‌تر خواهد بود، در حالی که وقتی دارو رقیق‌تر باشد ممکن است بخشی از بوتاکس تزریق شده به مناطق دیگری که ان‌ها هم می‌توانند از بوتاکس سود ببرند، مانند پیشانی نشت پیدا کند.

متأسفانه، بعضی از افرادی که بوتاکس تزریق می‌کنند و دقت کمتری دارند، ممکن است دوزهای بوتاکس را بیش از حد رقیق کنند، و در این صورت بیمار از مزایای کامل درمان برخوردار نخواهد شد. به همین دلیل است که خیلی اهمیت دارد بوتاکس توسط یک فرد ماهر و قابل اعتماد تزریق شود. افراد غیر متخصص یا سالن‎‌های زیبایی نمی‌توانند کیفیت محصول را تضمین کنند.

تازگی محصول

بوتاکس به شکل پودری منجمد است که محلولی نمکی به ان اضافه می‌کنند. به طور ایده آل، بوتاکس باید در عرض 24 ساعت پس از مخلوط کردن استفاده شود، زیرا در صورت تازه بودن، بیشترین تاثیر را خواهد داشت. با این وجود، می‌توان آن را تا دو هفته بعد از باز شدن هم استفاده کرد. متخصصان باتجربه معمولا امپول‌های بوتاکس را به صورت روزانه باز کرده و استفاده می‌کنند و بنابراین بیمارانشان از محصول در بهترین حالت ممکن آن بهره خواهند برد.

متابولیسم شما

بدن ورزشکاران و افرادی که اندامی متناسب دارند بوتاکس را با سرعت بیشتری متابولیزه می‌کند و به همین دلیل معمولا تاثیر آن سریع‌تر از بین می‌رود.

ناحیه‌ای که بوتاکس به ان تزریق می‌شود

معمولا ماندگاری اثر تزریق بوتاکس در نواحی‌ای با عضلات بزرگتر (مثل عضله پیشانی) نسبت به طول تاثیر ان در ناحیه خطوط پنجه کلاغی (که در آن ماهیچه ها کوتاه تر و ظریف تر هستند) کوتاهتر است. تاثیر بوتاکس معمولا در پیشانی حداکثر سه ماه و برای خطوط پنجه کلاغی تا چهار ماه یا بیشتر دوام خواهد داشت.

میزان (دوز)بوتاکس در ناحیه‌ای که به آن تزریق صورت گرفته

دوزهای رقیق‌تر‌ بوتاکس نسبت به دوزهای غلیظ‌تر باعث می‌شوند سریعتر توانایی حرکت به عضله بازگردد. با این حال، برای کسانی که برای نخستین بار بوتاکس تزریق می‌کنند ، بهتر است تزریق بیش از حد صورت نگیرد تا از ایجاد یک ظاهر مصنوعی یا بی‌ روح در چهره ان‌ها جلوگیری شود.

سن شما

در افراد مسن‌تر، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر بوده و تولید کلاژن آن نیز کمتر است. چین و چروک‌ها نیز عمیق‌تر هستند. بنابراین ممکن است اثرات بوتاکس برای این بیماران با سرعت بیشتری از بین برود.

به طور کلی، درمان‌های منظم، نتایج بهینه و طولانی مدت‌تری را ایجاد می‌کنند. اخیرا یک مطالعه نشان داده که استفاده از بوتاکس در یک منطقه خاص بر روی صورت هر چهار ماه یک بار برای 2 سال باعث می‌شود که به طور فزاینده‌ای طول بکشد تا تاثیر بوتاکس روی عضلات از بین رفته و بهبود یابند.

زمانی که بوتاکس شروع به تاثیر کردن می‌کند چه احساسی خواهیم داشت؟

بوتاکس یک نرومودولاتور است که ماهیچه‌ها را شل کرده و از این که ماهیچه‌ها با تمامی ظرفیت خود کار کنند جلوگیری می‌نماید. هنگامی که بوتاکس شروع به تأثیر می‌کند، معمولا 3-5 روز پس از درمان، شما نباید هیچ گونه ناراحتی و یا احساس غیر عادی داشته باشد.

در مواردی که بیش از حد بوتاکس به عضله تزریق شده باشد، ممکن است بیماران نوعی سنگینی در محل تزریق احساس کنند. این حس در ناحیه پیشانی، به علت فلج شدن عضله فرونتالی که در پیشانی قرار دارد و برای بالا بردن ابروها استفاده می شود شایع‌تر است.

به تدریج که سن بالاتر می‌رود ابروها به طور طبیعی در نتیجه گرانش و از دست رفتن حالت ارتجاعی بافت دچار افتادگی می‌شوند. برای جبران این مساله، عضله پیشانی منقبض می‌شود تا مجددا ابروها را بالا ببرد. با گذشت زمان، این مساله می‌تواند منجر به ایجاد خطوطی در پیشانی شود. برای از بین بردن این خطوط تزریق بوتاکس در عضله پیشانی باید با احتیاط صورت گیرد، چرا که در غیر این صورت ممکن است ابروها دچار افتادگی شدید شوند.

توجه داشته باشید که حتی زمانی که مقدار مناسبی بوتاکس در پیشانی تزریق شود، باز ممکن است ابروها تحت تأثیر قرار گرفته و دچار افتادگی شوند و یا پلک بالا موقتا بیفتد.

اگر تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی خیلی کم باشد نیز ممکن است افتادگی پلک‌ پیش بیاید، این مساله همچنین باعث می‌شود که دارو به سمت پایین نشت کرده و به عضله کشنده که برای باز و بسته کردن چشم‌ها استفاده می‌شود، نفوذ نماید. هنگامی که این اتفاق بیافتد، می‌توان از داروهایی مانند Naphcon یا Iodipine برای بالا بردن حالت افتادگی پلک استفاده کرد، اما متاسفانه هیچ چیز به جز صبر تا سپری شدن دوره اثر بوتاکس این مشکل را به طور کامل برطرف نخواهد کرد.

پزشکان معمولا ترجیح می‌دهند برای افرادی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می‌کنند، از میزان کمتری دارو مصرف کرده و بعد  در صورت لزوم در نوبت‌های بعدی دوز دارو را افزایش دهند. در هنگام تزریق بوتاکس اگر توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، نباید احساس ناراحتی داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *