تزریق بوتاکس برای درمان چروک زیر چشم:جلوگیری از غیرطبیعی شدن صورت

سال‌ها اخم کردن و تنگ کردن چشم‌ها چین و چروک و خطوط ریزی را زیر چشم ایجاد می‌کند که چهره را سال‌ها پیرتر نشان می‌دهد و رنگی از خستگی به چهره می‌زند. بوتاکس، درمانی مبتنی بر تزریق سم بوتولینوم، چروک زیر چشم را موقتاً از بین می‌برد و پوست را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند. تزریق بوتاکس توسط پزشک مجرب، روش نسبتاً ایمنی برای رفع چروک‌های دور چشم است.

خاصیت کشسانی پوست همگام با بالا رفتن سن کمتر می‌شود. در نتیجه چروک‌ها و خطوط ظریفی ایجاد می‌شود که به تدریج عمیق‌تر می‌شود. خوشبختانه برای تزریق بوتاکس و بازیابی جوانی نیازی به رفتن زیر تیغ نیست. تزریق پرکننده‌ها یا فیلرهایی مانند بوتاکس، چروک دور چشم را به حداقل می‌رساند، بدون آن که مانند جراحی لیفت صورت نیازی به استراحت طولانی داشته باشد.

کلینیک زیبایی ما با کادری متخصص و مجرب آماده ارائه خدمات زیبایی و سلامت به شما عزیزان می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید

چروک دور چشم چیست؟


چروک-دور-چشم

چروک چشم به خطوطی گفته می‌شود که بنا به دلایل مختلف دور و زیر چشم ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علت پدیدار شدن این چروک‌ها در زیر چشم بالا رفتن سن و خشک شدن پوست است. پوست زیر و دور چشم یکی از حساس‌ترین ناحیه‌های صورت است، چرا که پوست این ناحیه نازک است و رگ‌های بسیاری در آن وجود دارد، حال آن که غدد چربی برای تولید و یا حفظ رطوبت در این ناحیه وجود ندارد.

فهرستی از علل مختلف ایجاد شدن چروک زیر چشم


 • پوست خشک: متهم ردیف اول برای شکل گرفتن چین و چروک خشک شدن و کاهش آب پوست است. افرادی که پوست خشک دارند، به خوبی از این موضوع آگاهی دارند، به همین دلیل هزینه زیادی را برای خرید کرم دور چشم، سرم، مرطوب کننده و مکمل‌های ویتامین پرداخت می‌کنند تا این فراورده‌ها پوست‌شان را مرطوب نگه دارد و شاهد ایجاد شدن چروک زیر چشم‌شان نباشند.
 • عادت‌ها: عادت‌های کوچک و به ظاهر بی‌ضرر، مانند اخم کردن و لبخند زدن در ایجاد چروک دور چشم نقش دارند. برخی این چروک‌های نقش بسته در صورت افراد بالغ را “چروک‌های شخصیتی” می‌گویند، چرا که این چروک‌ها پی‌آمد واکنش‌ها و حالات مختلف صورت به شرایط و موقعیت‌های مختلف زندگی است. البته این عادت‌ها باید بارها و بارها تکرار شود تا رد آن به شکل چروک بر صورت ماندگار شود. بنابراین بهتر است که از دوران جوانی به این نکته توجه کنید، چرا که ترمیم آسیب‌دیدگی و از بین بردن خطوط ریز دور چشم پس از ایجاد شدن آن دشوارتر است.
 • نگاه کردن با چشمان نیمه باز و نور خورشید: نگاه کردن با چشمان نیمه باز، عمدتاً به دلیل استفاده نکردن از عینک آفتابی و استفاده نکردن از عینک با نمره مناسب، عامل ایجاد چین و چروک دور چشم در سنین پایین است. اشعه‌های خیره کننده نور خورشید و حساس بودن چشم‌ها به نور شدید باعث می‌شود که اکثر افراد چشم‌های خود را تنگ کنند. اگر عینک آفتابی مناسب با محافظ UV به چشم نزنید، تابش بی‌امان آفتاب وادارتان می‌کند که چشم‌ها را نیمه باز کنید و اگر این کار به تدریج برایتان تبدیل به عادت بشود و پوست خشکی نیز داشته باشید، باید دیر یا زود منتظر پدیدار شدن چروک‌های دور چشم باشید. همچنین تست بینایی سنجی را به طور دوره‌ای انجام دهید تا همواره لنز یا عینکی با شماره صحیح داشته باشید؛ به این ترتیب لازم نیست که برای نگاه کردن به خیلی دور یا خیلی نزدیک چشم‌هایتان را تنگ کنید. همان‌طور که گفته شد، نیمه باز کردن چشم‌ها از روی عادت و اخم کردن نقش مهمی در تشکیل چین و چروک زیر چشم دارد.
 • آلودگی: عناصر خاصی در محیط زندگی ما وجود دارد که می‌تواند عامل ایجاد چین و چروک باشد. گرد و خاک و آلودگی‌هایی که به طور روزانه با پوست تماس دارد، رطوبت پوست، به ویژه پوست زیر چشم‌ها را جذب می‌کند وزمینه را برای ایجاد چین و چروک‌ها آماده می‌کند.
 • سیگار کشیدن: استعمال دخانیات عامل اصلی ایجاد چین و چروک است. این عادت بد نه تنها باعث کم شدن آب پوست می‌شود، بلکه قرار دادن سیگار بین لب‌ها و دود آن وادارتان می‌کند که چشم‌ها را نیمه باز و لب‌ها را غنچه کنید. این حرکات در آینده منجر به چین و چروک خوردن زیر چشم و دور صورت می‌شود.

همان‌طور که دیدید، حتی ساده‌ترین کارها نیز باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. بعضی از این عامل‌ها، مانند لبخند زدن، اخم کردن، درهم کشیدن ابروها، نیمه باز کردن چشم‌ها و داشتن یک تغذیه سالم و متعادل را می‌توان کنترل کرد. اما عللی مانند سن و عامل‌های محیطی قابل کنترل نیستند.

کلیات تزریق بوتاکس


تزریقات-بوتاکس

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) دارویی است که مستقیماً در پوست تزریق می‌شود. اثر اولیه بوتاکس ضعیف شدن عضلات است که به نوبه خود منجر به شل شدن پوست می‌شود. کاربردهای اصلی بوتاکس عبارت است از:

 • بلفاروپلاسم: پرش پلک و بسته شدن غیرارادی چشم
 • چروک دینامیک: چروک‌های دینامیک هنگام حالت دادن به صورت ایجاد می‌شود، برای مثال خط خنده دور چشم یا خطوط پنجه کلاغی نمونه‌ای از چروک‌های دینامیک است.
 • دیستونی گردن: اختلال عصبی که با انقباض غیرارادی عضلانی گردن همراه است
 • هیپرهیدروز موضعی اولیه : تعریق شدید
 • استرابیسم: انحراف چشم

مطالعات گسترده‌ای در زمینه درمان خاص رفع چروک دور چشم با تزریق بوتاکس انجام نشده است. بااین حال اهداف کلی این درمان زیبایی عبارت است از شل کردن عضلات این ناحیه‌ها، به منظور از بین بردن چین و چروک.

سازو کار تاثیرگذاری بوتاکس


چین و چروک‌های پوست معمولاً عمود به عضلات منقبض شونده‌ی زیرپوستی شکل می‌گیرد. برای مثال عضله پیشانی عضله‌ای عمودی است و زمانی که این عضله منقبض می‌شود، برای مثال وقتی ابروها را بالا می‌برید، خطوط (چروک‌هایی) افقی شکل می‌گیرد. به همین ترتیب دو عضله‌ای که مسئول ایجاد خط اخم هستند، تقریباً به صورت افقی بین دو ابرو قرار دارند، زمانی که این عضلات منقبض می‌شود، خطوط اخم عمودی پدیدار می‌شود.

بوتاکس زیبایی داخل عضلات تزریق می‌شود و مانع از ارسال تکانه‌های عصبی به بافت‌های تزریق شده می‌شود. فعالیت عضله‌ی عامل ایجاد خط اخم کاهش داده می‌شود تا پوست صاف‌تر شود. چنانچه عضله زیر پوست منقبض نشود، دیگر چین و چروکی نیز روی پوست دیده نخواهد شد.

آن دسته از خطوط روی صورت که در زمان آرام بودن صورت دیده می‌شود، گزینه مناسبی برای درمان با تزریق بوتاکس نیست و بهتر است برای رفع آنها از تزریق ژل استفاده کرد. بوتاکس این خطوط را تاحدی صاف می‌کند، اما آنها را کاملاً از بین نمی‌برد.

تزریق بوتاکس تقریباً 10 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست.

معمولاً ظرف چند روز متوجه محو شدن چین و چروک‌ها می‌شوید. دو تا چهار روز طول می‌کشد تا بوتاکس به پایانه‌های عصبی‌ای متصل شود که عضلات را به منقبض شدن تحریک می‌کنند. بیشینه اثر بوتاکس عموماً 14 ـ 10 روز پس از تزریق مشاهده می‌شود. بنابراین نتیجه‌ای را که پس از دو هفته می‌بینید، می‌توانید به عنوان نتیجه نهایی تزریق محسوب کنید.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟


درد-تزریق-بوتاکس

هیچ تزریقی بدون درد نیست، اما چون سوزنی که بوتاکس با آن تزریق می‌شود، بسیار کوچک است، درد بوتاکس معمولاً بسیار خفیف است. ناحیه تزریق با کرم بی‌حسی یا کمپرس سرد 20 ـ 10 دقیقه قبل از تزریق بی‌حس می‌شود تا دردی را حین تزریق حس نکنید.

پس از از بین رفتن اثر کرم بی‌حسی دچار ناراحتی مختصری می‌شوید. عوارض جانبی دیگر بوتاکس را در ادامه توضیح می‌دهیم.

زمانبندی و فاصله بین دفعات تزریق بوتاکس


یکی از مهم‌ترین سوالات متقاضیان تزریق بوتاکس به ماندگاری نتایج مربوط می‌شود. ماندگاری نتایج به طور متوسط سه تا چهار ماه است، البته عامل‌های متعددی، مانند موارد زیر این مدت را کوتاه‌تر یا طولانی‌تر می‌کند:

 • سن: نتایج بیماران مسن‌تر با تون عضلانی کمتر زودتر از نتایج بیماران جوان‌تر با عضلات محکم‌تر صورت محو می‌شود.
 • ساختار و حرکات صورت
 • سیگاری بودن
 • تغذیه
 • مراقبت کردن از پوست، استفاده از فراورده‌های مراقبت از پوست، میکرودرم ابریژن یا دیگر روش‌های جوانسازی صورت
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب و میزان آسیب رساندن آفتاب به پوست
 • تکرار کردن تزریق بوتاکس: البته اثر تعداد دفعات تزریق بوتاکس برای تمام بیماران یکسان نیست. دوام اثر بوتاکس در برخی بیماران با تکرار کردن تزریق بیشتر می‌شود، حال آن که دیگران نسبت به این دارو مقاوم می‌شوند و باید درمان را در وقفه‌های کوتاه‌تری تکرار کنند.

پزشکان درباره اهمیت عامل‌های فوق اتفاق نظر ندارند، بنابراین بهتر است که از پزشک خود درباره مهم‌ترین عامل سوال کنید. درهرحال بهتر است بین دو تزریق در یک محل (برای مثال بوتاکس خطوط دور چشم) حداقل سه ماه فاصله باشد.

سیستم ایمنی بدن، به بوتاکس نیز مانند هر داروی دیگری واکنش نشان می‌دهد و پادتن‌هایی را برای آن تولید می‌کند که اثر دارو را کاهش می‌دهند یا باعث بروز حساسیت به دارو می‌شوند. هرچه فاصله بین دفعات تزریق کمتر باشد یا بوتاکس بیشتری تزریق شود، احتمال تولید شدن این پادتن‌ها افزایش می‌یابد.

نتایج تزریق بوتاکس


نتایج-بوتاکس

تزریق بوتاکس باید در مطب پزشک انجام شود. متخصص پوست، جراح پلاستیک یا هر پزشکی که در زمینه این درمان زیبایی آموزش دیده باشد، می‌تواند تزریق بوتاکس را انجام دهد.

ابتدا ناحیه درمان به طور موضعی بی‌حس می‌شود تا بیمار حین تزریق دچار درد و ناراحتی نشود. سپس پزشک مقدار کمی از بوتاکس را تزریق می‌کند.

احتمالاً یکی از مهم‌ترین مزایای بوتاکس این است که پس از این تزریق ساده نیازی به استراحت کردن نیست. چون بوتاکس یک عمل جراحی نیست، بلافاصله پس از تزریق می‌توانید به روال عادی زندگی خود برگردید.

زمان مشاهده نتایج بوتاکس


نتایج تزریق بوتاکس پس از یک هفته مشخص می‌شود. عضلات صورت پس از سه روز شروع به شل شدن می‌کند.

البته این نتایج دائمی نیست و معمولاً 6 ـ 4 ماه ماندگاری دارد. اگر پس از این مدت بخواهید که نتیجه را حفظ کنید، لازم است که تزریق را تکرار کنید.

آیا بوتاکس روش موثری برای رفع چروک دور چشم است؟


بوتاکس به طور کلی درمانی موثر برای رفع انواع چین و چروک است. بسیاری این تزریق را برای از بین بردن موقتی خطوط زیر انجام می‌دهند:

مدت‌ها است که بوتاکس برای درمان این نوع چین و چروک‌ها تزریق می‌شود. البته هنوز پژوهش‌های کافی در زمینه تاثیر بوتاکس بر درمان چروک‌ و پف زیر چشم انجام نشده است.

پزشک ابتدا تشخیص می‌دهد که آیا چروک زیر چشم از نوع دینامیک است یا خطوط ریز. بوتاکس تاثیر چندانی بر رفع خطوط ریز ندارد و بیشتر برای از بین بردن چروک‌های دینامیک عمیق‌تر توصیه می‌شود.

عوارض جانبی بوتاکس


هرچند بوتاکس یکی از بهترین روش‌ها برای درمان چروک و پف دور چشم است، اما تزریق بوتاکس بدون خطر نیست و احتمال بروز عوارض موقتی، مانند افتادگی پلک و برآمدگی توده چربی وجود دارد. همچنین برخی بیماران با درد خفیفی پس از تزریق روبرو می‌شوند.

دیگر عوارض احتمالی تزریق بوتاکس عبارت است از:

 • کبودی
 • سرگیجه
 • سردرد
 • ورم: معمولاً اطراف محل تزریق ورم می‌کند.
 • ضعف عضلانی موقت
 • پارگی یا فرورفتگی زیر چشم

چنانچه پس از تزریق بوتاکس با علائم فوق روبرو شدید، بلافاصله با پزشک معالج خود تماس بگیرید. واکنش شدید به تزریق باعث بروز علائمی مانند علائم آسم و آلرژی، از قبیل کهیر و خس خس سینه می‌شود. به علاوه تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود؛ چون تاثیر این دارو بر نوزاد مشخص نیست.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از بروز عوارض بوتاکس


هرچند فهرست عوارض احتمالی پس از تزریق بوتاکس فهرستی طولانی است، اما بعید است که فردی دچار تمام این عوارض بشود. رعایت کردن 6 توصیه زیر احتمال بروز عوارض جانبی بوتاکس را به حداقل می‌رساند یا کاملاً از مواجهه با آنها جلوگیری می‌کند:

 • مطمئن شوید که پزشک انتخابی‌تان در زمینه تزریق بوتاکس تجربه دارد؛ برای مثال آرایشگر فرد مناسبی برای انجام این درمان زیبایی نیست، چرا که اگر مشکلی پیش بیاید، نه دانش کافی دارد و نه به تجهیزات اورژانسی دسترسی دارد. افرادی که صلاحیت انجام این درمان را ندارند، بوتاکس را با سرم نمکی (سالین) بیش از حد رقیق یا غلیظ می‌کنند یا از محلول‌های تقلبی استفاده می‌کنند که اصلاً بوتاکسی در آن وجود ندارد.
 • ابتلا به هر نوع مشکل یا بیماری را قبل از تزریق به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
 • همچنین فهرستی از کلیه داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی یا دیگر مکمل‌های مصرفی را در اختیار پزشک بگذارید، چون ترکیب بعضی از این مکمل‌ها با بوتاکس عوارض جدی را به دنبال دارد. تزریق آنتی بیوتیک، شل کننده‌های عضلانی، داروهای خواب‌آور و داروهای سرماخوردگی یا حساسیت نکته بسیار مهمی است که باید به پزشک اطلاع دهید.
 • دستورات پزشک درباره آمادگی قبل از عمل و مراقبت بعد از عمل را به دقت رعایت کنید.
 • کلیه عوارض جانبی، به ویژه موارد آزاردهنده و مستمر را به پزشک اطلاع دهید.
 • اجازه ندهید در مکان‌هایی به جز مراکز درمانی، بوتاکس به شما تزریق شود؛ چون در این مراکز می‌توان عوارض جانبی را به سرعت مدیریت کرد. به خاطر داشته باشید که نتیجه بوتاکس تا چند روز مشخص نمی‌شود، بنابراین فریب اطرافیان را نخورید و برای دیدن نتیجه آنی دست به کار خطرناک نزنید. تزریق بوتاکس درمانی است که فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود و بهتر است تزریق هر بار بر روی یک نفر، و نه چند نفر به طور همزمان، انجام شود تا توجه پزشک کاملاً معطوف به یک بیمار باشد.

« کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *