تزریق چربی: حجم دادن و زیبا کردن صورت و بدن با چربی خود بدن

تزریق چربی حجم دادن و زیبا کردن صورت و بدن با چربی خود بدن

سلول‌های چربی در همه قسمت‌های بدن وجود دارند اما همیشه باعث ایجاد انحناها و کانتورهای زیبا نمی‌شوند. تزریق چربی یک روش نسبتاً جدید است که محبوبیت آن هر ساله به دلیل نتایج زیبا و طبیعی حاصل از انجام آن و همچنین مزایای متعدد دیگری که دارد افزایش می‌یابد.

تزریق چربی یک روش کم تهاجمی است که نتایج خوبی به دنبال دارد. از این روش می‌توان برای پر کردن تورفتگی‌های صورت، بهبود اندازه و شکل باسن یا رفع تورفتگی‌های سینه و شکم که به دلیل آسیب‌دیدگی یا انجام عمل‌های جراحی قبلی ایجاد شده است استفاده کرد. قسمت‌هایی از بدن که معمولاً چربی از آن قسمت‌ها برداشته می‌شود عبارتند از شکم، ران‌ها و باسن این قسمت‌ها معمولاً به عنوان “قسمت‌های مشکل‌دار” در بدن بسیار از افراد شناخته می‌شوند و معمولاً چربی زیادی در این قسمت‌ها انباشته شده است. با برداشتن چربی از این قسمت‌ها، قسمت‌های مشکل‌دار کاهش یافته و کانتور آنها نیز بهبود می‌یابد.

زمانی که چربی با کمک روش لیپوساکشن برداشته می‌شود، تخلیص شده و برای فرایند تزریق آماده می‌شود. با این کار احتمال زنده ماندن بافت چربی افزایش می‌یابد زیرا برخی سلول‌های قادر به خودسازی در محل جدید بوده و به مرور زمان به صورت دائمی در محل جدید خود باقی می‌مانند. فرایند تزریق، کم تهاجمی است و بیماران می‌توانند به نتایج زیبا و طبیعی با حداقل زمان مورد نیاز برای بستری شدن دست پیدا کنند.

 مزایا و کاربردهای تزریق چربی


مزایا و کاربردهای تزریق چربی

افرادی که از ظاهر و اندازه و شکل باسن، ران‌ها، صورت، سینه‌ها یا شکم خود ناراضی هستند می‌توانند با برداشتن چربی از این قسمت‌ها به بهبود ظاهر هر دو قسمت اهداکننده و دریافت کننده چربی کمک کنند. در موارد زیر تزریق چربی مورد توجه قرار می‌گیرد:

 • اگر قسمت‌هایی از صورت شما تورفته یا لاغر باشد
 • اگر تمایل به استفاده از روش‌هایی دارید که نتایج حاصل از انجام آنها بیش از ژل‌های موقتی باقی بماند
 • اگر تمایل به بهبود کانتور بدن، از بین رفتن اسکارها و جوان‌سازی دست‌ها، صورت، سینه‌ها و باسن خود دارید.
 • اگر تمایل به رفع تورفتگی‌ها و مخفی کردن علائم مشهود ایمپلنت سینه خود دارید.

تزریق چربی در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند انجام شود:

صورت

چین و چروک‌های صورت مانند خطوط خنده، چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها، جای جوش و تورفتگی‌های صورت را می‌توان به کمک این روش کاهش داده و لب و گونه‌ها را نیز برجسته‌تر کرد. چربی پیوندی همچنین برای کاهش خطوط بین بینی و دهان، اصلاح و ترمیم تورفتگی‌های پوست یا رفع و کاهش چین و چروک‌های پیشانی نیز به کار برده می‌شود.

سینه‌ها

بازیابی و برجسته‌سازی سینه‌ها با روش تزریق چربی امکان‌پذیر است. اگر شما می‌خواهید اندازه سینه‌های خود را تا حدودی افزایش دهید می‌توانید از روش پیوند و تزریق چربی برای این کار استفاده کنید. در این روش هیچ شکافی ایجاد نمی‌شود و اسکار جدیدی باقی نمانده و از اجسام خارجی نیز استفاده نمی‌شود.

برجسته‌سازی سینه با تزریق چربی

اگر اندازه سینه‌های در خلال انجام عمل ایمپلنت شما نیاز به اصلاح دارد می‌توانید از روش تزریق چربی استفاده کنید. اگر پس از برجسته‌سازی سینه با استفاده از ایمپلنت هنوز روی سینه‌های شما ناهمواری وجود دارد می‌توانید آنها را با استفاده از روش پیوند چربی رفع کرده و کانتوری صاف با شکلی بهینه به آن بدهید.

بازسازی سینه با استفاده از روش پیوند چربی

اگر به دلیل ابتلا به سرطان سینه، عمل لامپکتومی را انجام داده‌اید، روش تزریق چربی یک روش مؤثر برای پر کردن این نقص است. تزریق چربی همچنین برای بازسازی کلی سینه پس از انجام عمل ماستکتومی نیز یک گزینه مناسب است. به هر حال، برای دست‌یابی به حجم کافی در سینه‌ها، معمولاً یابد فرایندهای چند مرحله‌ای انجام شود و حداقل دو تا چهار مرتبه انجام فرایند تزریق چربی نیاز است.

باسن

بسیاری از افرادی که تمایل به داشتن باسنی چاق‌تر و گردتر دارند می‌توانند از عمل “لیفت باسن برزیلی” استفاده کنند که دران از تزریق چربی برای دست‌یابی به شکل مورد نظر بدون استفاده از ایمپلنت استفاده می‌شود. لیپوساکشن معمولاً هم برای تراشیدن قسمت‌های اطراف و هم برای جمع‌آوری چربی‌های اتولوگ برای تزریق به کار برده می‌شود.

دست‌ها

تزریق چربی در دست‌های یک روش مؤثر برای افزایش حجم دست‌ها، از بین بردن چین و چروک‌ها و پوشاندن عروق و تاندون‌های برجسته زیر پوست و همچنین بهبود تدریجی کیفیت پوست است.

 مشاوره برای تزریق چربی


مشاوره برای تزریق چربی

اگر شما تمایل به بهبود کانتورهای بدن با استفاده از روش تزریق چربی دارید، باید با یک پزشک برای برنامه‌ریزی درمان مشورت کنید. نخست، شما در مورد اهداف خود از انجام این فرایند صحبت کرده و تعیین می‌شود که آیا اهداف شما با استفاده از این روش قابل حصول است یا باید از روش‌های دیگر به این منظور استفاده کنید. پزشکان به شما در تصمیم‌گیری در مورد این که آیا تزریق چربی می‌تواند شما را به اهدافتان برساند یا روش‌های دیگر، به شما کمک کرده و به شما اطمینان خواهند داد که واجد شرایط برای قرار گرفتن تحت این فرایند هستید. شما می‌توانید هر سؤالی که در مورد این فرایند دارید را از پزشک پرسیده و در مورد جراحی، دوران بهبودی، خطرات احتمالی و نتایج حاصل از انجام این فرایند اطلاعات بیشتری کسب کنید. مشاوره برای انجام تزریق چربی یک فرصت ارزشمند برای شناخت پزشک و آماده شدن برای انجام این فرایند است.

 کاندیداهای انجام فرایند تزریق چربی


اگر چه تزریق چربی روشی است که نتایج زیبای حاصل از انجام آن برای بیشتر افراد به سرعت قابل مشاهده است اما برای همه افراد مناسب نیست. کاندیداهای ایده آل برای انجام این فرانی افرادی هستند که می‌خواهند یک یا چند قسمت از بدن را به صورت طبیعی و ظریف چاق‌تر کرده یا پیری صورت را جوان‌سازی نمایند. افراد واجد شرایط باید از سلامت عمومی خوبی داشته باشند. بیماران باید چربی کافی برای استفاده در نوع پیوند مطلوب داشته باشند – برای باسن یا ران‌ها چربی بیشتری نیاز است و صورت چربی کمتری نیاز دارد. قبل از انجام عمل لیپوساکشن می‌توان بافت اسکار ایجاد کرد و قسمت برداشت چربی را محدود کرد. بیماران باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشند و قبل از تصمیم‌گیری، تمام روش‌های درمانی دیگر را مورد بررسی قرار داده باشند.

نحوه انجام فرایند


نحوه انجام فرایند

عمل تزریق چربی را می‌توان تحت انواع بیهوشی‌ها (از بیحسی موضعی تا بیهوشی عمومی) انجام داد که به تعداد قسمت‌های تحت درمان و میزان چربی انتقالی بستگی دارد. پیوند چربی یک عمل سرپایی محسوب می‌شود و معمولاً با لیپوساکشن شکم، ران‌ها یا باسن شروع می‌شود. در خلال قسمت اول درمان، چربی به آرامی از ناحیه اهداکننده از طریق ایجاد یک شکاف کوچک برداشته شده و ظاهر آن قسمت نیز از نظر زیبایی مطلوب‌تر و یکنواخت‌تر می‌شود.

چربی برداشته شده به آرامی تحت فشار قرار گرفته و برای تزریق آماده می‌شود. در این قسمت از دست کمتر استفاده می‌شود تا بافت زنده بهتری برای تزریق آماده شود. این چربی خالص شده در هر یک از قسمت‌های زیر می‌تواند تزریق شود:

 • باسن برای چاق کردن موضعی و بهبود شکل و کانتور آن
 • ران‌ها برای اصلاح ظاهر شبیه به ساعت شنی
 • صورت برای پر کردن چین و چروک‌ها و چاق کردن صورت
 • سینه‌ها یا شکم برای از بین بردن ناهمواری‌ها
 • قسمت‌های دیگر مانند اسکارهای تورفته ناشی از آسیب‌دیدگی‌های گذشته

در برخی موارد، جراح ممکن است قسمت تحت درمان را در زمان تزریق بیش از حد پر کند. این بدان دلیل است که برخی از چربی‌ها قادر به زنده ماندن نبوده و در نهایت از بین می‌روند و ممکن است جذب بدن شده یا دفع شوند و ظاهر کلی چاق شده را کاهش دهند. با پر کردن زیاد قسمت تحت درمان، چاقی دائمی، بیشتر مطابق با نظر بیمار دوام خواهد داشت.

دوران بهبودی


دوران بهبودی

تنها شکافی که در هنگام انجام فرایند تزریق چربی ایجاد می‌شود، آن برشی است که برای انجام عمل لیپوساکشن و برداشتن چربی به کار برده می‌شود. فرایند تزریق چربی یک روش کم تهاجمی است؛ بنابراین غالباً افراد فقط یک دوران کوتاه نقاهت را طی خواهند کرد و به سرعت می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهند. بیماران باید به مدت یک هفته پس از انجام این فرایند مرخصی بگیرند. کبودی، تورم و ناراحتی‌ها جزء عوارض جانبی عادی ناشی از انجام این فرایند هستند اما هر گونه دردی را می‌توان با مصرف داروهای مسکن کنترل کرده و پس از چند روز نیز به مرور برطرف می‌شوند.

نتایج به تدریج در یک دوره چند ماهه پس از رفع تورم ظاهر شده و چربی پیوندی خود را در قسمت درمان شده احیا می‌کند. بیماران می‌توانند نتایج حاصل از انجام فرایند تزریق چربی را پس از گذشت 6 ماه مشاهده کنند.

 سؤالات رایج در مورد تزریق چربی


برخی از پرسش‌های رایج درباره تزریق چربی عبارت‌اند از:

 آیا نتایج حاصل از تزریق چربی واقعاً دائمی است؟

چربی که بتواند خود را در ناحیه درمان شده بازسازی کرده و پس از انجام عمل زنده بماند دائمی خواهد بود. این معمولاً واقعیت دارد که بیشتر سلول‌ها در هنگام درمان منتقل می‌شوند. به هر حال، از آنجا که همه چربی‌های تزریق شده زنده نمی‌مانند، نتایج پس از حدود 6 ماه یا بیشتر با همه چربی‌هایی که توسط بدن دفع نشده‌اند تثبیت می‌شوند؛ بنابراین، بیماران باید برای دیدن نتایج مطلوب و مورد انتظار خود صبر کنند.

 به کمک روش تزریق چربی چه میزان افزایش حجم می‌توان به قسمت درمان شده داد؟

میزان برجسته‌سازی که در هنگام انجام فرایند تزریق چربی به دست می‌آید به میزان حجم مطلوب، محل درمان و میزان چربی منتقل شده بستگی دارد. شما و جراح در مورد میزان حجم مورد انتظار و قابل دسترس از چربی برداشت شده و تحمل برنامه درمانی مناسب با شرایط و بدن خود بحث و تبادل نظر خواهید کرد.

 آیا با افزایش یا کاهش وزن، نتایج تغییر می‌کند؟

سلول‌های چربی در هنگام نوسانات وزن گسترش یافته یا جمع می‌شوند و سلول‌های زنده مانده که به محل درمان پیوند داده شده‌اند همانند سلول‌های چربی در قسمت‌های دیگر بدن رفتار می‌کنند. این بدان معنا است که سلول‌های پیوندی ممکن است در صورت افزایش وزن گسترش یافته و باعث چاق شدن قسمت درمان شده شوند. سلول‌های چربی در قسمت‌های اهداکننده چربی نیز گسترش می‌یابند اما معمولاً نرخ افزایش سایز آنها کندتر است زیرا سلول‌های چربی کمتری در آن قسمت باقی مانده‌اند. بیماران باید برای حفظ وزن ثابت و پایدار قبل و بعد از تزریق چربی برای حفظ نتایج به دست آمده تلاش کنند.

آیا لیپوساکشن که برای انجام این فرایند انجام می‌شود باعث کاهش وزن نیز می‌شود؟

لیپوساکشن برای درمان چاقی انجام نمی‌شود. تزریق چربی یک روش مناسب برای افرادی که وزن ثابت و پایدار ندارند نیست. لیپوساکشن می‌تواند چربی‌های موضعی مقاوم با ورزش و رژیم‌های غذایی را در قسمت‌های مشکل‌دار بدن کاهش دهد اما هدف از انجام این فرایند کاهش وزن نیست.

 اسکارهای ناشی از انجام فرایند تزریق چربی چقدر هستند؟

با این که همه عمل‌های جراحی باعث ایجاد اسکار می‌شوند اما با تزریق چربی می‌توان به نتایج عالی با حداقل اسکار دست پیدا کرد. اسکار ناشی از لیپوساکشن تقریباً کوچک بوده و با استفاده از کاونولای کوچک مورد استفاده دز تزریق چربی باعث به جا ماندن اسکار ناچیزی می‌شود.

 اگر شخصی قبلاً عمل لیپوساکشن داشته می‌تواند تزریق چربی را انجام دهد؟

متأسفانه از آنجا که باعث ایجاد بافت اسکار در زیر پوست شده است، قسمتی از بدن که در گذشته تحت عمل لیپوساکشن قرار گرفته باشد را نمی‌توان برای فرایند تزریق چربی دوباره به کار برد. بافت‌های سالم و نرم مانند چربی‌های اضافی اطراف شکم برای استفاده در این فرایند عالی هستند. به هر حال، برای بیمارانی که قبلاً لیپوساکشن انجام داده‌اند غالباً باید از قسمت دیگری از بدن برای برداشت چربی استفاده شود. با جراح خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا شما شرایط قرار گرفتن تحت عمل تزریق چربی را دارید یا خیر.

اگر من چربی کافی برای تزریق چربی نداشته باشم چه باید بکنم؟

بیشتر بیماران چربی کافی برای ایجاد کمی افزایش حجم دارند. به هر حال، این که این اندازه کافی باشد یا نه به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. حتی اگر مقدار چربی پیوندی کمتر از حد مطلوب باشد می‌تواند در نتایج کلی تأثیرگذار باشد. یک نمونه عالی را می‌توان در باسن ملاحظه کرد که کاهش سطح جانبی در بالای باسن با لیپوساکشن و همراه با افزایش حجم باسن، یک شکل شفاف‌تر را می‌دهد.

انجام فرایند تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟

از آنجا که عمل تزریق چربی یک عمل چند منظوره است که می‌توان به کمک آن قسمت‌های مختلف بدن را تحت درمان قرار داد، مدت زمان انجام عمل متغیر است. اگر فقط قسمت کوچکی از بدن تحت عمل قرار بگیرد کمتر از یک ساعت زمان نیاز دارد در حالی تزریق چربی در عمل‌های بزرگ‌تر (مانند برجسته‌سازی باسن) ممکن است تا 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد. همه اینها به ویژگی‌های عمل جراحی که جراح در مورد آن با شما صحبت کرده و برنامه‌ریزی کرده است بستگی دارد.

خطرات احتمالی ناشی از عمل تزریق چربی چیست؟

همه عمل‌های جراحی ممکن است با خطراتی همراه باشند و با این که عمل تزریق چربی یک عمل بی‌خطر و مطمئن است، بیماران باید در مورد عوارض و خطرات احتمالی آن آگاه باشند. برخی از خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل تزریق چربی عبارتند از:

 • نرخ پایین زنده ماندن سلول‌های چربی که به ندرت اتفاق می‌افتد
 • نتایج زیبایی ضعیف یا نتایج ناهموار
 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • خونریزی
 • آمبولی چربی
 • کلسیفیکیشن

 

هزینه تزریق چربی مانند هر روش زیبایی دیگر برای هر فرد متفاوت است و بستگی به عوامل زیادی دارد. تعداد نواحی که شخص می‌خواهد با تزریق چربی به آنها حجم دهد، گستردگی ناحیه و هزینه‌های کلینیک و پزشک از عوامل مهم در تعیین هزینه تزریق چربی هستند. بهتر است قبل از انجام تزریق چربی درباره مسائلی مانند قیمت با پزشک مشورت شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *