تزریق ژل (فیلر) برای زیبا کردن صورت و اصلاح عیوب و نواقص ظاهری

تزریق ژل (فیلر) برای زیبا کردن صورت و اصلاح عیوب و نواقص ظاهری

با افزایش سن، عناصر مهم لایه میانی پوست به تدریج از بین می‌روند. این عناصر شامل الاستین، اسید هیالورونیک و کلاژن هستند. کلاژن پروتئینی است که از پوست محافظت می‌کند، و اسید هیالورونیک به افزایش حجم و حفظ ظاهر پوست کمک می‌کند. این مواد از افتادگی پوست جلوگیری می‌کنند. اگرچه با کاهش تدریجی این مواد در بدن، در نهایت پوست نازک‌تر شده و چروک می‌شود. ژل یا فیلر پوستی راه حل مناسبی برای حل این مشکل و بازیابی حجم از دست رفته می‌باشد.

ژلهای پوستی انواع مختلفی داشته و بسیاری از آن‌ها قابلیت‌های گوناگونی دارند. بیشتر فیلرها برای قسمتهای خاصی از صورت مانند لبها و گونه‌ها ساخته شده‌اند. فیلرها با توجه به مدت زمانی که پس از هر تزریق دوام دارند نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

ژل‌ها یا فیلرهای پوستی روشی غیرجراحی برای کاهش چین و چروک می‌باشند. در این روش درمانی از تزریق ماده‌ای که به طور طبیعی در بدن وجود دارد برای افزایش حجم در قسمتهای مختلف صورت و لبها و از بین بردن چروکها استفاده می‌شود. فیلرهای پوستی در بازیابی حجم قسمتهای مختلف بدن بسیار مؤثر بوده و همچنین باعث تحریک رشد کلاژن و بهبود زیبایی ظاهری و حفظ جوانی می‌شوند. با کمک تزریق ژل، حجم از دست رفته صورت به صورت طبیعی بازیابی خواهد شد. با جایگزین کردن حجم در برخی از قسمتهای صورت، ظاهری زیباتر و جوانتر خواهید داشت.

ژل یا فیلر پوستی چیست؟


ژل یا فیلر پوستی چیست؟

فیلر یا ژل پوستی طیف گسترده‌ای از محصولات زیبایی را در بر می‌گیرد و برای افزایش حجم به صورت استفاده می‌شود. تزریق ژل راهی سریع و مؤثر برای از بین بردن چین و چروک و بهبود ظاهری و زیبایی صورت می‌باشد.

ژلهای پوستی چگونه عمل می‌کنند؟


 درمان با فیلر شامل تزریق ژل برای پر کردن و افزایش حجم قسمتهای مورد نظر است. این مواد پوست را بالا برده و باعث تحریک رشد کلاژن طبیعی می‌شوند. در نهایتاً بدن این مواد را جذب کرده و کلاژن طبیعی دوامی طولانی‌مدت خواهد داشت.

مزایای استفاده از تزریق ژل


مزایای استفاده از تزریق ژل

برخی از مزایای تزریق ژل عبارت‌اند از:

  • افزایش حجم در قسمتهایی که دچار افتادگی شده‌اند
  • به طور طبیعی تجزیه شده و دائمی نمی‌باشد
  • نتیجه استفاده از ژل طبیعی خواهد بود
  • تزریق ژل بی‌خطر بوده و پس از تزریق نیازی به زمان زیاد استراحت ندارد
  • باعث تحریک کلاژن و جوانسازی پوست می‌شود
  • از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند

از تزریق ژل در چه قسمتهایی استفاده می‌شود؟


از تزریق ژل در چه قسمتهایی استفاده می‌شود؟

تزریق ژل کاربردهای زیادی برای زیبایی صورت و بدن دارد از جمله:

خطوط اخم

هنگامیکه عضلات پیشانی را منقبض می‌کنید، خطوط عمیقی ایجاد می‌شوند. خطوط اخم که اصطلاحاً خطوط “11” هم نامیده می‌شوند، بین ابروها ایجاد می‌شوند. با گذشت زمان، این خطوط ماندگار شده و برای بسیاری از افراد مساله‌ای ناراحت‌کننده محسوب می‌شوند.

چروک دور چشم

چروک دور چشم خطوطی هستند که در گوشه چشم ایجاد می‌شوند. این خطوط در اثر افزایش سن، نور آفتاب، حرکات مختلف صورت و استعمال دخانیات ایجاد می‌شوند. چروک دور چشم را می‌توان با تزریق ژل از بین برد.

گودی زیر چشم

 فرورفتگی بین پلک پایین و برآمدگی گونه یا گودی زیر چشم را نیز می‌توان با تزریق ژل برطرف کرد.

گونه‌ها

افزایش سن باعث از دست رفتن حجم برخی از قسمتهای صورت می‌شود. گونه‌ها در اثر جاذبه دچار افتادگی شده و حجم صورت کاهش پیدا می‌کند.

بینی

تزریق ژل به بینی راهی جدید و مؤثر برای کسانی است که تمایل دارند بدون استفاده از جراحی تهاجمی ظاهر بینی خود را تغییر دهند.

خطوط خنده

این خطوط از کنار بینی تا گوشه دهان کشیده می‌شوند. این خطوط هنگام لبخند زدن، خندیدن یا صحبت کردن ایجاد می‌شوند ولی با گذشت زمان این خطوط دائمی خواهند شد.

خطوط دور لب (خطوط عمودی دور دهان)

با تزریق ژل می‌توان این خطوط دور لب را پر کرده و ظاهری جوانتر و زیباتر ایجاد کرد.

لب‌ها

لب‌ها الزاماً در اثر افزایش سن نازک نمی‌باشند؛ بسیاری از مردان و زنان به طور طبیعی لبهای نازکی دارند. پزشکان از تزریق ژل برای افزایش حجم به لب استفاده می‌کنند.

خطوط پایین و گوشه لب

خطوط پایین و گوشه لب باعث می‌شوند تا شخص غمگین و خشمگین به نظر برسد.

چانه

روش جایگزین مناسب برای پروتز چانه، تزریق ژل به چانه برای بهبود ظاهری و زاویه‌دار کردن چانه می‌باشد.

فک

می‌توان از تزریق ژل برای زاویه‌دار کردن فک استفاده کرد.

قسمت بالای سینه

با گذشت زمان پوست خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست خواهد داد. خصوصاً نور خورشید می‌تواند این حالت را در قسمت بالای سینه تشدید کند و نازک شدن پوست باعث می‌شود که ظاهر انسان مُسن‌تر به نظر برسد.

آیا پس از تزریق نیازی به استراحت است؟


امکان دارد پس از تزریق مقداری کبودی و ورم مختصر ایجاد شود که چند روز بیشتر طول نخواهد کشید و به کمک آرایش به راحتی می‌توان آن را پنهان کرد.

آیا اثرات تزریق ژل دائمی خواهد بود؟


آیا اثرات تزریق ژل دائمی خواهد بود؟

با وجود این که فیلرهای دائمی موجود هستند، بعضی از پزشکان از آنها استفاده نمی‌کنند. چنانچه از ژل دائمی استفاده شود، امکان دارد فرد متقاضی از نتیجه به دست آمده راضی نباشد و این نتیجه قابل بازگشت نباشد .

ژلهای موقتی راهی بسیار ایمن می‌باشند که به تدریج بوسیله بدن جذب شده و در نتیجه هرگونه عوارض جانبی نیز رفع خواهد شد. ژلهای موقتی از موادی مصنوعی از جمله اسید هیالورونیک و هیدروکسی آپاتیت کلسیم تشکیل شده‌اند.

پرسش‌های رایج


برخی از پرسشهای رایج درباره تزریق ژل (فیلر) به صورت و بدن عبارت‌اند از:

ژل صورت در طیف وسیعی از متقاضیان به کار می‌رود و عمدتاً برای جوانسازی پوست، زاویه‌دار کردن و کاهش خطوط و چروک استفاده می‌شوند. در برخی از موارد از تزریق ژل برای ترمیم زخم هم می‌توان استفاده کرد. افرادی که نیاز به زاویه‌دار کردن و افزایش حجم صورت دارند نیز کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل هستند.

فیلر در زنان باردار آزمایش نشده‌است،  بنابراین پزشکان استفاده از آن را در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌کنند.

پزشکان از انواع مختلف فیلر استفاده می‌کنند و هر نوعی برای قسمت خاص و هدف مشخصی به کار می‌رود. در حال حاضر هفت نوع فیلر موجود هستند. مشهورترین نوع فیلرها عبارتند از فیلر اسید هیالورونیک، کلسیم هیدروکسی آپاتیت و اسید پلی‌لاکتیک.

ژل بلوترو (فیلر اسید هیالورونیک)

ژل یا فیلر اسید هیالورونیک که با نام فیلر پوستی HA نیز شناخته می‌شود، به علت ایمنی بالا و قابلیت اطمینان بسیار کاربرد دارد. این فیلر ماده‌ای طبیعی بوده که در هر موجود زنده‌ای یافت شده ولی با افزایش سن میزان آن کاهش پیدا می‌کند. درنتیجه با بافت زنده سازگار بوده و به ندرت دارای عوارض جانبی می‌باشد. ژل اسید هیالورونیک در ضخامتهای متفاوتی موجود بوده و برای بهبود قسمتهای مختلف صورت از انواع مختلف آن می‌توان استفاده کرد. ژل پوستی بلوترو برای از بین چروک و افزایش حجم استفاده می‌شود. این فیلرها به علت وجود مقادیر زیاد اسید هیالورونیک، آب را جذب کرده و باعث بهبود ظاهر پوست می‌شوند.

کلسیم هیدروکسی‌آپاتیت دارای استاندارد ایمنی در صنعت آرایشی‌بهداشتی بوده و ماده اصلی ژل رادیس می‌باشد. این نوع ژل، موقتی بوده ولی دوام بیشتری داشته و برای زاویه‌دارکردن صورت بسیار مناسب است. ژل رادیس عموماً برای افزایش حجم قسمت میانی صورت، زاویه‌دار کردن فک و بهبود ظاهری چانه استفاده شده و به علت تحریک کلاژن برای جوانسازی صورت به کار می‌رود.

این نوع ژل قابل تزریق بوده و باعث تحریک کلاژنهای بدن می‌شود. این ژل از اسید پلی ال لاکتیک تشکیل شده و باعث افزایش حجم و بهبود وضعیت پوست می‌شود. این محصول باعث بهبود ضخامت پوست شده و برای دو سال دوام دارد و اثر آن پس از چند ماه به تدریج بهبود پیدا خواهد کرد. چنانچه تمایل دارید که تزریق ژل کاملاً واضح و آشکار نباشد استفاده از این نوع ژل بهترین گزینه می‌باشد.

تزریق ژل بین 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

خیر. این دو روش بسیار متفاوت هستند. فیلرها موادی شبیه ژل هستند که برای افزایش حجم در قسمتهای مختلف بدن تزریق می‌شوند. مواد ضد چروک از نوروتوکسین تشکیل شده و برای فلج کردن موقتی عضلات استفاده می‌شوند. هر یک از این دو نوع ماده نتایج متفاوتی را عرضه می‌کنند. برای اطمینان از این که کدامیک از این مواد برای شما مناسب بوده و کدامیک آن نتیجه‌ای که شما خواستار آن هستید را به شما ارائه می‌دهند با پزشک مشورت کنید. مشاهده و بررسی تصاویر قبل و بعد از تزریق به شما کمک می‌کنند تا تفاوت این دو نوع تزریق را متوجه شوید.

فاصله زمانی بین تزریقات از شخصی تا شخص دیگر متفاوت بوده و همچنین به نوع ماده استفاده شده نیز بستگی دارد. معمولاً پس از اولین تزریق، بایستی 4 تا 6 ماه منتظر بمانید تا زمان تزریق بعدی فرا برسد. با ادامه تزریقات، متوجه خواهید شد که دیگر نیازی نیست با همین فاصله زمانی به انجام تزریقات ادامه دهید زیرا که ژل مورد استفاده در محل تزریق باقی خواهد ماند. بعضی از انواع ژلها بایستی 14 روز پس از تزریق اولیه استفاده شوند و تا یک سال بعد نیاز به تزریق مجدد نمی‌باشد .

تزریق ژل دارای عوارض جانبی مختصری می‌باشد زیرا این ژلها از آب و اسید هیالورونیک تشکیل شده‌اند و به طور طبیعی در بدن وجود دارند. امکان دارد برخی از افراد پس از تزریق برای حدود چند ساعت و یا چند روز دچار قرمزی، ورم و حساسیت در قسمت تزریق شوند.

هزینه تزریق ژل بسته به پزشکی که این تزریق را انجام می‌دهد و همچنین با توجه به مقدار و نوع ژل استفاده شده متفاوت می‌باشد. هزینه با توجه به محل تزریق، تعداد تزریقات مورد نیاز و نوع ژل تزریق‌شده تعیین می‌شود.

برای تزریق ژل از سوزنی ظریف استفاده می‌شود در نتیجه هنگام تزریق تنها درد یا سوزش مختصری احساس خواهد شد. معمولاً قبل از تزریق از ژل بیحس‌کننده استفاده شده و همچنین برخی از ژلهای جدید دارای لیدوکادئین هستند که باعث کاهش درد تزریق می‌شوند. البته درد در هنگام تزریق به آستانه درد هر شخصی نیز بستگی دارد.

پس از این که ژل زیر پوست تزریق شد، تغییرات ظاهری مورد نظر ایجاد خواهند شد. با گذشت زمان بدن این ژل را جذب خواهد کرد. همچنین کلاژن ترمیم خواهد شد که به خاصیت ارتجاعی پوست مربوط می‌شود. ژل مواد مغذی و رطوبت را به پوست رسانده و باعث از بین رفتن چروکها می‌شود. در نتیجه هفته‌ها و حتی ماهها پس از تزریق نیز ظاهر شخص بهبود پیدا خواهد کرد.

هنگامی که تصمیم به تزریق ژل گرفتید، اولین قدم مشاوره با پزشک می‌باشد. با توجه به بیخطر بودن تزریق، بیشتر افراد در همان روز مشاوره می‌توانند تزریق را انجام دهند. اگرچه پیش از تزریق ژل بایستی پوست شما برای احتمال وجود عارضه‌های پوستی مانند آکنه و روزاسه که مانع از تزریق ژل شود بررسی شود. پس از بررسی پوست می‌توانید سؤالات لازم را از پزشک بپرسید.

در گذشته پس از تزریق ژل در زیر پوست برخی از بیماران ژل به صورت توده در می‌آمد. این حالت طبیعی بوده و به طور طبیعی برطرف می‌شود زیرا که ژل جذب خواهد شد. این توده‌ها قابل مشاهده نیستند و تنها در صورت فشار دادن مشخص می‌شوند. برخی از ژلها بیشتر از انواع دیگر پس از تزریق توده می‌شوند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *