جراحی زیبایی شکم( ابدومینوپلاستی): برداشتن چربی و کشیدن پوست شکم

آبدومینو

ناحیه شکم یک بخش جالب توجه برای جراحان پلاستیک است زیرا به آن به چشم یک منطقه بزرگ نگاه می‌کنند که به زیبایی فرم بدن کمک می‌کند. آبدومینوپلاستی که به طور معمول به عنوان تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم شناخته می‌شود، عملی است که برای برداشتن پوست و چربی اضافی شکم و تقویت عضلات دیواره شکم به کار برده می‌شود. این عمل باعث افزایش زیبایی ناحیه شکم می‌شود. با افزایش جراحی برای زیبایی اندام، آبدومینوپلاستی یک عمل مناسب برای کمک به این بیماران است تا بافت چربی اضافی شکم خود را پس از کاهش وزن، از بین ببرند. این عمل مشابه لیپوساکشن نیست، هرچند شما می‌توانید از لیپوساکشن نیز به همراه آبودومینوپلاستی بهره‌مند شوید.

آبدومینوپلاستی که به طور معمول به عنوان تامی تاک شناخته می‌شود و می‌تواند یک روش عالی برای مردان و زنانی باشد که دوست دارند پوست و بافت چربی اضافی دور شکم خود را از بین ببرند. در حالی که تامی تاک اغلب برای بیمارانی که تحت بارداری یا کاهش چشمگیر وزن بوده‌اند انجام می‌شود، آبدومینوپلاستی را می‌توان به منظور انطباق با نیازهای منحصر به فرد هر شخص تنظیم کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ما تماس حاصل نمایید.

چه کسانی بهترین کاندیدا برای آبدومینوپلاستی (تامی تاک) هستند؟


تامی تاک هم برای مردان و هم زنانی مناسب است که به طور کلی در سلامت عمومی مناسبی به سر می‌برند و دارای وزن پایداری هستند. این عمل برای زناني كه به دلیل بارداری دچار کشیدگی عضلات و پوست شده‌اند ممكن است روش مناسبي باشد که اين عضلات را محکم کرده و پوست اضافی را حذف کنند. تامی تاک همچنین یک جایگزین برای مردان یا زنانی است که در یک ناحیه از بدن خود چاق هستند و همچنان دارای ذخایر چربی بیش از حد و یا پوست شل شده در منطقه شکم می‌باشند.

چه کسانی برای تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم مناسب نیستند؟


اگر شما خانمی هستید که قصد باردار شدن را دارید، ممکن است بهتر باشد تا پس از زایمان فرزندتان، این عمل را به تاخیر بیندازید. در طول جراحی، عضلات عمودی محکم می‌شوند و حاملگی‌های آینده می‌توانند این عضلات را مجددا از هم جدا کنند. آیا برنامه ریزی برای کاهش وزن زیادی را دارید؟ پس تامی تاک برای شما نیز مناسب نیست. بعد از آنکه وزن خود را کاهش دادید و به ثبات وزن رسیدید، عمل تامی تاک را می‌توانید انجام دهید. این عمل نباید به عنوان یک جایگزین برای کاهش وزن استفاده شود.

معرفی انواع آبدومینوپلاستی


در اینجا، معرفی سه نوع رایج آبدومینوپلاستی آورده شده است.

مینی آبدومینوپلاستی

یک مینی تامی تاک، که همچنین به نام مینی آبدومینوپلاستی شناخته می‌شود، بر روی پوست جمع شده در ناحیه پایین شکم که ناف نام دارد انجام می‌شود. با برداشتن پوست و بافت چربی بیش از حد از این ناحیه، بیماران می‌توانند شل شدگی و برآمدگی شکم خود را بهبود بخشند. به طور معمول، ماهیچه‌های شکمی در این روش درمان نمی‌شوند.

آبدومینوپلاستی سنتی

عضلات شکمی می‌توانند شکل طبیعی خود را به دلیل نوسانات حاملگی یا تغییرات وزنی، از دست داده یا از هم جدا شوند. یک آبدومینوپلاستی سنتی می‌تواند انسجام عضلات شکمی را بهبود بخشد و پوست و بافت چربی اضافی شکم را از بین ببرد. به طور معمول، ناف بعد از اینکه پوست شکم در سراسر شکم جمع شد، تغییر مکان داده می‌شود. یک آبدومینوپلاستی سنتی می‌تواند با عمل لیپوساکشن و یا پانی کلکتومی برای کسب نتایج مطلوب‌تر، ترکیب شود.

آبدومینوپلاستی گسترده

تامی تاک گسترده یا کامل برای بیمارانی که اغلب به علت جراحی زایمان به روش سزارین، دچار کاهش قابل توجه وزن شده‌اند، و تمایل به بهبود چشمگیری در ساختار بدن خود هستند به کار برده می‌شود. در آبدومینوپلاستی گسترده، پوست و بافت چربی اضافی نه فقط از ناحیه شکم، بلکه از ناحیه کمر، ران، باسن و پشت نیز برداشته می‌شود. علاوه بر این، عضلات پشت، طرفین و شکم را می‌توان ترمیم کرد و یا کاهش داد.

چگونگی آماده شدن برای جراحی تامی تاک


  • سیگار کشیدن را متوقف کنید: جراح زیبایی شما از شما می‌خواهد که حداقل شش هفته قبل از انجام عمل جراحی تامی تاک، برای کاهش خطر عوارض پس از عمل اقدام به ترک سیگار کنید تا بتوانید دوره نقاهت سریع‌تر و کارآمدتری داشته باشید.
  • جلوگیری از مصرف داروهایی که خطر خونریزی را افزایش می‌دهند: آسپرین، برخی از داروهای ضد التهاب و داروهای گیاهی می‌توانند خطر خونریزی را نسبت به حالت معمول، در طول جراحی افزایش دهند.
  • بطور روزانه مقدار زیادی آب بنوشید: مصرف آب کافی برای هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند به سم زدایی سموم بدن شما کمک کند، و همچنین به داشتن یک دوره نقاهت بی‌خطر کمک می‌کند.
  • حفظ وزن بدن سالم: حفظ سلامتی و وزن بدن فعلی شما می‌تواند به شما کمک کند تا سیستم ایمنی بدن شما قوی باشد تا بدن بتواند به خوبی پس از عمل جراحی بهبود یابد.
  • غذاهای مغذی بخورید: از هفته‌ها و ماه‌ها قبل از جراحی، برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود، مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین، آجیل، دانه‌ها، غلات کامل و لبنیات کم چرب، و غذاهای مغذی زیادی را مصرف کنید.
  • از خوردن یا نوشیدن، از نیمه شب قبل از روز عمل جراحی پرهیز کنید: جراح زیبایی‌تان در صورت نیاز موارد دیگری را نیز به شما توصیه خواهد کرد.
  • قبل از رفتن به نوبت عمل خود، دوش بگیرید: این کار می‌تواند بدن شما را پاک کند و خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را در طی عمل جراحی شکم کاهش دهد.
  • لباس‌های راحت بپوشید که پوشیدن و درآوردن آن آسان است: پوشیدن لباسی که نیاز به بلند کردن دست‌ها یا خم شدن دارد می‌تواند باعث باز شدن زخم‌ها و در نتیجه درد شود.

عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟


جراحی شکم

کلید دستیابی به نتایج مطلوب عمل تامی تاک بدون به جای ماندن اثر زخم‌ها، انجام لیپوساکشن قبل از شروع آبدومینوپلاستی است. در مرحله اول، این عمل ساختار شکمی زیبایی را ایجاد می‌کند و بدن بیمار را به شکل ساعت شنی فرم می‌دهد. علاوه بر این، لیپوساکشن کردن چربی شکم قبل از آبدومینوپلاستی، نیاز به ایجاد یک اسکار بزرگ را از بین می‌برد. این امر به این دلیل است که لیپوساکشن قادر به حذف چربی‌های بسیاری است که معمولا در طول آبدومینوپلاستی برداشته می‌شوند و در نتیجه، دیگر ایجاد برش‌های بزرگ، غیر ضروری است. علاوه بر این انجام لیپوساکشن قبل از عمل تامی تاک به احتمال زیاد حالت کروشه‌ای شکل شدن را کاهش می‌دهد. این امر به این دلیل است که وقتی که چربی‌ها بیش از حد به محل برش نزدیک می‌شوند، شکل کروشه‌ای می‌گیرند، بنابراین از بین بردن این چربی قبل از ایجاد برش کمک می‌کند تا از تشکیل آنها جلوگیری شود.

بعد از اینکه لیپوشاکشن کامل شد، بخش جراحی تامی تاک شکم شروع می‌شود که با یک برش افقی 15-17 سانتیمتری که تقریبا 6 سانتیمتر بالاتر از لبه‌های کفل است، انجام می‌گیرد. با توجه به پایین بودن و طول کوتاه این زخم، به راحتی توسط لباس زیر یا بیکینی پنهان می‌شود. سپس شکم به طور کامل از ناحیه شرمگاهی تا زیفوئید (لبه انتهایی جناغ) شکافته می‌شود. درست مثل یک تامی تاک معمولی. سپس، اختلالات و باز شدن عضلات شکم که اغلب از زمان زایمان ایجاد شده‌اند، اصلاح می‌شود. چربی اضافی و پوست شکم از داخل ناحیه مثلثی برداشته می‌شود و پوست خارج از ناحیه مثلثی کشیده می‌شود تا برش را ببندد. در نهایت، یک سوراخ جدید برای ناف شکم ساخته شده و در موقعیت جدید خود قرار داده می‌شود.

توجه داشته باشید که طول پوست کشیده شده تقریبا دو برابر طول برش پایین شکم است. از آنجایی که طول پوست ناحیه برش خورده پایین شکم، کمتر از حد معمول است، اسکار حاصل از تامی تاک شکم معمولا بعد از عمل جراحی به شکل چروکیده، ظاهر می‌شود. با این حال، این چین و چروک موقت است و معمولا ظرف هفت ماه رفع می‌شود. و پس از یک سال، زخم ناحیه شکم به طور کامل از بین می‌رود.

دوره نقاهت پس از عمل تامی تاک چگونه است؟


بسته به این که آیا شما یک تامی تاک جزئی یا گسترده داشته باشید، منطقه‌ای که روی آن عمل جراحی انجام می‌شود، بخیه زده و پانسمان می‌شود. بسیار مهم است که از تمام دستورالعمل‌های جراح خود در مورد چگونگی مراقبت از باندها در روزهای بعد از جراحی پیروی کنید. پانسمان استفاده شده باندی قوی و کششی خواهد بود که سرعت نقاهت را افزایش می‌دهد. جراح شما همچنین به شما چگونگی بهترین وضعیت برای نشستن یا دراز کشیدن را که به کاهش درد کمک می‌کند، آموزش خواهد داد.شما باید اکیدا فعالیت‌های شدید را حداقل به مدت شش هفته محدود کنید. ممکن است بعد از عمل جراحی به مدت یک ماه از کار دور باشید تا اطمینان حاصل شود که دوره نقاهت سپری شده است. پزشکتان به شما در مورد آنچه که باید انجام دهید یا خیر، توصیه‌های لازم را خواهد گفت.

مرحله اول بهبودی

بلافاصله بعد از یک عمل تامی تاک، پوست شل و افتاده شکم باید از بین رفته باشد، اگرچه اندکی تورم وجود دارد که در طی چند هفته کاهش می‌یابد. اکثر مردم می‌توانند در عرض دو هفته به محل کار خود بازگردند. برای مشاغل سخت‌تر فیزیکی، قبل از بازگشت به کار، گذراندن دوره نقاهت اضافی لازم است.

در این مرحله، از فعالیت بدنی شدید اجتناب شود. به بیماران توصیه می‌شود که در طول دو هفته اول پس از عمل تامی تاک، استراحت کنند. بعد از دو هفته، انجام ورزش‌های غیرسنگین، مانند راه رفتن، توصیه می‌شود. بین شش تا هشت هفته پس از عمل، اکثر افراد می‌توانند تمام فعالیت‌های بدنی سابق خود را از سر بگیرند، هرچند توصیه می‌شود دوباره به برنامه تناسب اندام خود ادامه دهید.

مرحله دوم بهبودی

مرحله دوم بهبودی معمولا 3 تا 4 ماه طول می‌کشد. تا ماه چهارم، باقی مانده تورم نیز باید از بین رفته باشد. اکثر مردم می‌توانند شکل نهایی اندام خود را در این مرحله ببینند و قادر به پوشیدن لباس‌های با سایز کوچکتر می‌شوند.

مرحله نهایی بهبودی

مرحله نهایی بهبود می‌تواند تا یک سال یا بیشتر طول بکشد. زخم‌ها در طول این مدت به بهبود و ناپدید شدن ادامه خواهند داد. مراقبت خوب از زخم‌ها، از جمله حفاظت از محل برش‌ها، اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از کرم‌های موضعی، می‌تواند به حداکثر رساندن نتایج عمل کمک کند.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج تامی تاک یا عمل زیبایی شکم را ببینید؟


با داشتن یک سبک زندگی سالم که به همراه ورزش منظم باشد، و نیز یک رژیم غذایی سالم، که افزایش وزن قابل توجهی را به دنبال ندارد و هیچ بارداری بعدی وجود داشته باشد، نتایج حاصل از عمل تامی تاک شکم باید باقی بمانند. افزایش وزن قابل توجه یا بارداری باعث می‌شود که عضلات شکم دوباره از هم جدا شوند و نتایج عمل را معکوس کنند. بیماران باید به یاد داشته باشند که نتیجه جراحی زیبایی شکم برای همیشه ثابت نیست و برخی از بافت‌های بدن با افزایش سن تغییر شکل می‌دهند. اما لازم است که تمام دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، زیرا شما در مراقبت از خود سهیم هستید و با دکتر خود نیز صادق باشید.

عوارض احتمالی


روزهای بعد از عمل جراحی، درد و تورم خواهید داشت. پزشک شما داروهای ضد درد را تجویز می‌کند و به شما می‌گوید که این بهترین راه درمان درد است. ممکن است چند هفته یا چند ماه درد داشته باشید. در این دوران ممکن است احساس بیحسی، کبودی و خستگی داشته باشید. همانطور که پس از هر عمل جراحی، خطراتی وجود دارد. اگرچه آنها نادر هستند، اما این عوارض می‌توانند شامل عفونت، خونریزی زیر پوستی یا لخته شدن خون باشند. اسکار عمل تامی تاک باقی می‌ماند. اگرچه ممکن است کمی محو شوند ، اما آنها هرگز به طور کامل ناپدید نخواهند شد. جراح شما ممکن است استفاده از برخی از کرم‌ها یا پمادها را پس از اینکه شما به طور کامل بهبود یافتید برای کمک به رفع اثر زخم‌ها توصیه کند.

عمل تامی تاک چقدر هزینه دارد؟


هزینه عمل تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم ممکن است از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد. این هزینه نه تنها به عوامل مشترکی مانند میزان پوست و چربی اضافی که باید برداشته شود بستگی دارد، بلکه به نوع تامی تاکی که توسط جراح زیبایی انجام می‌شود نیز بستگی خواهد داشت.

پرسش و پاسخ


متاسفانه ورزش نمی‌تواند این پوست شل شده را سفت کند. اگرچه ورزش برای ذهن و بدن بسیار مناسب است، می‌تواند قدرت عضلات را افزایش دهد و متابولیسم را نیز افزایش می‌دهد که به کاهش وزن کمک می‌کند اما نمی‌تواند سبب سفت شدن پوست شل شده شکم شود. تا به امروز، تنها عمل جراحی می‌تواند به طور قابل اعتمادی این خواسته را برآورده کند.

یک عمل مینی تامی تاک قادر به حذف چربی اضافی ناحیه پهلوها نمی‌باشد. اما برای رسیدن به این هدف می‌توان از عمل لیپوساکشن یا تامی تاک گسترده استفاده کرد

این موضوع بستگی به آناتومی شما، و گستردگی عمل و سایر عمل‌هایی دارد که ممکن است به صورت همزمان انجام شوند، اما تامی تاک شکم معمولا بین دو تا سه ساعت طول می‌کشد.

هیچ سن یا زمان نرمال بخصوصی در زندگی شما وجود ندارد که گفته شود برای تامی تاک شکم مناسب است اما اغلب پس از زایمان انجام می‌شود البته در صورتی که قصد باردار شدن مجدد نداشته باشید. و یا پس از آنکه به میزان کافی وزن خود را کاهش دادید و به یک وزن ثابت رسیدید. .

در حالی که مراحل عمل مشابه هستند، اما تفاوت‌های ظریفی در کانتور کردن بافت‌ها برای به دست آوردن بهترین نتایج وجود دارد.

اگرچه این عمل‌ها با هم انجام می‌شوند، اکثر جراحان پلاستیک احساس می‌کنند که این همزمانی ترکیب بدی است. با ترکیب این دو  جراحی، خطر خونریزی، عفونت، ترومبوز عمیق وریدی (DVT) و آمبولی ناشی از جراحی بیشتر می‌شود.

رفع دو تکه شدن شکم و پیوستن دوباره آن دو به هم یکی از اجزای اصلی برای داشتن یک شکم یک تکه و کامل است (یکی دیگر از مولفه‌ها حذف پوست اضافی شکم است، دیاستازیس را می‌توان از طریق یک اسکار مینی تامی تاک اصلاح کرد. این نوع عمل باعث ایجاد یک اسکار در امتداد اثر زخم حاصل از سزارین می‌شود، اما امکان حذف پوست اضافی زیادی را ندارد. به همین دلیل، این عمل فقط برای بیماران مبتلا به شل شدن دیواره شکمی مناسب است، که پوست اضافی چندانی ندارند.

اسکار ناشی از عمل جراحی تامی تاک معمولا از یک سمت کفل تا سمت دیگر آن امتداد می‌یابد. با این حال، این برش پایین شکم داده می‌شود و معمولا به راحتی زیر لباس زیر و پایین بیکینی پنهان می‌شود. اسکار با گذشت زمان محو خواهد شد. در بیمارانی که پوست شل‌تری داشته باشند، ممکن است برش‌های کمی کوچک‌تر در اطراف ناف ایجاد شود. موقعیت و طول برش بستگی به مقدار پوست اضافی که باید برداشته شود و آناتومی فرد دارد، در حالی که ظاهر اسکار بستگی به نحوه عمل و جراح شما دارد. بخش اعظمی از بهبودی به صورت ژنتیکی تعیین می‌شود. اسکار معمولا به یک شکم شل و افتاده ترجیح داده می‌شود!

عمل تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم بیشتر اما نه همه بخش‌های شل شده و افتاده شکم شما را حذف می‌کند، البته فقط در ناحیه پایین شکم نه در اواسط یا بالای شکم. این عمل، علامت‌های بالای شکم شما را به پایین منتقل خواهد کرد و در نتیجه آنها را کمتر قابل توجه می‌کند.

لیپوساکشن برای افرادی که عضلات و پوست شکم مناسبی دارند و فقط از چربی اضافی شکم رنج می‌برند که نسبت به رژیم و ورزش مقاوم است، ایده آل می‌باشد. این نوع عمل به عضله کاری ندارد، و اندکی پوست (بدون توجه به نوع لیپوساکشن) را سفت می‌کند، و پوست اضافی را حذف نمی‌کند. اگر انسجام پوست شما کاهش یافته شل و افتاده شده است، نتایج عمل لیپوساکشن معمولا ناامید کننده است. تامی تاک یک عمل بهتر برای زنانی است که شکل طبیعی شکم خود را پس از بارداری از دست داده‌اند و برای مردان و زنانی که وزن قابل توجهی کم کرده‌اند و با پوست، چربی و عضلات اضافی شکم خود مشکل دارند، مناسب می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *