درمان افتادگی پلک کمک به افزایش دید و داشتن ظاهری زیبا و جوان تر

اصلاح افتادگی پلک

چشم‌ها، به اصطلاح عرفا، پنجره‌ای به روح شما هستند. نه تنها چشم‌ها می‌توانند احساسات شما را نشان دهند، بلکه متأسفانه سن شما را نیز بیشتر از هر عضو دیگری از بدن لو می‌دهند.با افزایش سن افتادگی پلک در زنان و مردان مشاهده می شود. درمان های جراحی و غیر جراحی زیادی برای رفع افتادگی پلک وجود دارند. از درمان های غیر جراحی می توان به لیزر، ترمولیفت،، کرم ها، بوتاکس و تزریق ژل اشاره کرد. یکی از روش های جراحی برای رفع افتادگی پلک ها روش بلفاروپلاستی است. نوع درمان باتوجه به شرایط (سن، هزینه، میزان افتادگی پلک و…) تعیین می شود.

چه عواملی در مورد توجه واقع شدن درمان افتادگی پلک چشم موثرند؟
• بهبود زیبایی چشم
• ظاهری جوان‌تر
• ظاهری آسوده و هشیار – بدون افتادگی پلک
• بهبودی بینایی در برخی بیماران

علل افتادگی پلک


علل افتادگی پلک

علل این مشکل عبارتند از:

علل مادرزادی افتادگی پلک

افتادگی یک یا هر دو پلک ممکن است مادرزادی باشد. معمولاً این عارضه‌ای خوش خیم است و دلیل مشخصی ندارد، ولی گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک عارضه‌ پزشکی باشد.

عارضه‌های نورولوژیکی

 • آسیب به اعصاب پیرامونی: صدمه به اعصاب پیرامونی که در عملکرد پلک دخیل هستند می‌تواند منجر به علائم افتادگی پلک شود. این صدمه می‌تواند ناشی از تروما به یک شریان اصلی در گردن باشد یا فشردگی توسط یک تومور در ریه‌ها. احتمالاً علائم دیگری نیز همراه این عارضه دیده شود همچون مردمک تنگ و عدم تعریق.
 • کاهش جریان خون: انسداد جریان خون در برخی نقاط خاص مغز، مثلاً در حین سکته مغزی، می‌تواند منجر به افتادگی یک یا هر دو پلک شود.
 • ناهنجاری ساختاری در مغز: آنوریسم به معنای بزرگ شدن بخشی از عروق خونی است که می‌تواند عصب اصلی که به چشم و پلک می‌رود را تحت فشار قرار دهد (عصب حرکتی چشم). این عارضه باعث افتادگی پلک، کاهش توانایی فرد برای حرکت دادن چشم و بزرگ شدن مردمک چشم می‌گردد. پروسه مشابهی نیز می‌تواند بخاطر تومور مغزی رخ دهد.

عارضه‌های عضلانی

 • عارضه عصبی-عضلانی: پاسخ ایمنی نامناسب می‌تواند ارتباط بین اعصاب و عضلات را بر هم بزند. این مشکل می‌تواند منجر به ضعف عضلانی، از جمله در عضلاتی شود که پلک را نگاه می‌دارند.
 • پیری: ساختارهای عضلاتی که پلک را نگاه می‌دارند ممکن است به تدریج و به مرور زمان فرسوده شوند، که منحر به علائم افتادگی پلک خواهد شد.

عارضه‌های پزشکی زمینه‌ای

 • دیابت: با پیشرفت دیابت، عروق خونی کوچک می‌توانند صدمه ببینند، از جمله آن عروقی که عصب حرکتی چشم را تغذیه می‌کنند. اختلال در تأمین خون می‌تواند باعث افتادگی پلک به همراه کاهش توانایی حرکت دادن چشم شود.
 • سندروم‌های سردرد: برخی از سندروم‌های سردرد می‌تواند همراه با افتادگی پلک بعنوان علائم بالینی اضافی وجود داشته باشند.
 • بیماری تیروئید: بالا بودن غیر طبیعی میزان هورمون تیروئید در خون (پر کاری تیروئید یا بیماری گریوز) احتمالاً باعث کشیدگی پلک‌ها به سمت عقب می‌شود تا افتادگی پلک.هرچند، در برخی موارد بالا بودن هورمون تیروئید می‌تواند باعث اختلالات عصبی-عضلانی که در بالا به آنها اشاره شد شود و در نتیجه افتادگی پلک ایجاد خواهد شد.

درمان غیر جراحی


با توجه به هزینه و ریسک جراحی،انتخاب اولیه بیماران درمان های غیرجراحی است.

کرم‌ها

ادعا می‌شود که کرم‌های پلک می‌توانند عضلات صورت را سفت کنند و همچنین پوست افتاده را لیفت نمایند. این کرم‌ها برای بیماران جوان‌تر تأثیر بیشتری دارد، چروک و خطوط ظریف موجود در صورت را برطرف کرده و بافت پوست را بهبود می‌بخشد.

لیفت چشم با لیزر فرکشنال

لیفت چشم با لیزر فرکشنال

یکی از موثرترین درمان‌های غیرجراحی برای لیفت پلک لیفت چشم با لیزر فرکشنال است. همانطور که از نام آن برمی‌آید، این درمان از تکنولوژی لیزر فرکشنال استفاده می‌کند. کلینیک‌های پوستی مختلف ادعا می‌کنند که این درمان می‌تواند به پوست‌های شکم داده و افتاده اطراف پوست چشم کمک کند. این روش درمانی در درمان خطوط ظریف و مشکلات بافتی اطراف چشم‌ها بسیار موثر است. در حین این عمل، متخصص پوست پلک بیمار را با پماد بی حس کننده موضعی بی حس می‌کند. پس از آن، متخصص محافظ‌های کوچکی پلاستیکی را زیر پلک‌های بیمار می‌گذارد. عموماً این کار برای محافظت از شبکیه‌های دو چشم انجام می‌شود و پیش از آن که از اپلیکاتور لیزر استفاده شود تا نواحی کوچکی از پوست پلک‌ها را هدف قرار دهد، کار گذاشته می‌شوند.

بوتاکس

بوتاکس

تزریق بوتاکس می‌تواند به طرز موثری افتادگی پلک را درمان کند اگر در جای درست و به مقدار درست تزریق شود. وقتی که بوتاکس با دقت در عضلاتی تزریق شود که باعث افتادگی پلک شده‌اند، باعث ریلکس شدن عضلات شده و توانایی آنها را برای پایین آوردن پلک کاهش می‌دهد. در نتیجه از شدت چین خوردگی و افتادگی پوست کاسته می‌شود. تزریق بوتاکس حداقل 10 دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد که این مسئله به شدت ناحیه تحت درمان بستگی دارد. تزریق بوتاکس دوران نقاهت ندارد و شما می‌توانید بلافاصله بعد از درمان به زندگی روزمره خود بازگردید.

 ترمولیفت

یکی از جدیدترین و داغ‌ترین موضوعاتی که امروزه در حوزه تکنولوژی‌هایی که از آنها برای معکوس کردن فرآیند پیری استفاده می‌شود، این ادعاست که از امواج رادیوفرکوئنسی استفاده می‌کند تا پوست چین خورده را سفت کرده و لیفت نماید. تولیدکنندگان ترمولیفت می‌گویند که امواج رادیویی (رادیوفرکوئنسی) به آرامی لایه‌های عمیق پوست را گرم می‌کند که باعث منقبض و سفت شدن آنها شده و سپس پوست را لیفت می‌کند.با لیفت صورت، ابرو و گونه‌ها بدون جراحی و بدون نقاهت ترمولیفت احتمالاً یکی از بهترین جایگزین‌ها برای جراحی پلاستیک است. این عمل کاملاً بی خطر بوده و کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. بیمارانی که می‌خواهند از این روش غیر جراحی لیفت پلک استفاده کنند در هنگام عمل تنها با بی حسی موضعی عمل انجام می‌شود و می‌توانند بلافاصله به کار و فعالیت‌های خود باز گردند.

نخ‌ها

نخ‌ها

این نوع درمان از طریق کار گذاشتن نخ‌های بخیه‌های ضد افتادگی زیر سطح پوست، باعث می‌شود افتادگی پلک به حالت سابق خود بازگردد. این نخ‌ها قلاب‌های دو جهته‌ای شبیه به گره دارد که به بافت قلاب شده و آن را در محل جدید خود ثابت می‌کند با ثباتی بسیار بهتر از نخ بخیه‌های معمولی. این نخ به آرامی سفت می‌شود تا حمایت بیشتری از پوست فراهم آورد. تنها چند برش بسیار ریز برای این درمان نیاز است و می‌توان آن را با استفاده از بی حسی موضعی در مطب جراح پوست در کمتر از یک ساعت انجام داد.

جراحی پلک – بلفاروپلاستی


جراحی پلک - بلفاروپلاستی

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل جراحی پلک هستند؟

بیشتر بیمارانی که از جراحی پلک استفاده می‌کنند، 35 سال یا بیشتر دارند، هرچند بزرگسالان در هر سنی می‌توانند از این جراحی بهره ببرند. جراحی پلک یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای کسانی است که می‌خواهند نشانه‌های پیری را کاهش دهند، مخصوصاً افتادگی پلک یا چین‌های زیر چشم. هرچند بیشتر کاندیدها جراحی پلک را برای مقاصد زیبایی انتخاب می‌کنند، ولی این جراحی یک جراحی کاربردی نیز هست که افتادگی پوست پلک بالا را که با قدرت بینایی شخص تداخل می‌کند برطرف می‌نماید.کاندید مناسبی برای انجام جراحی پلک محسوب می‌شوید اگر:

 • سالم هستید و هیچ مشکل پزشکی خاصی ندارید
 • افتادگی یا چین خوردگی زیادی اطراف چشم‌های خود دارید
 • سیگاری نیستید

کاندید مناسبی برای انجام جراحی پلک محسوب نمی‌شوید اگر:

 • عارضه‌های جدی در چشم خود یا عارضه‌های پزشکی دیگری دارید (همچون آب سیاه، دیابت و غیره)، زیرا این عارضه‌ها می‌توانند خطر بروز عوارض را افزایش دهند
 • انتظارات غیر واقعی دارید
 • از لحاظ عاطفی ثبات ندارید

جراح یک برش کوچک را داخل چین طبیعی پلک ایجاد می‌کند، پوست و بافت اضافی را برداشته و سپس با بخیه‌های بسیار ظریفی محل برش را می‌دوزد. این بخیه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جای زخم را به حداقل برسانند، هرچند باید توقع داشته باشید که اثر محوی از خطوط را در آینه ببینید ولی این اثرات نیز به مرور زمان ناپدید خواهند شد. هرچند این عمل را می‌توان با بی حسی موضعی انجام داد، ولی اگر کمی نازک نارنجی هستید، می‌توانید با جراح خود صحبت کنید تا در صورت امکان از بیهوشی عمومی برای شما استفاده نماید.

عمل جراحی پلک

عمل جراحی پلک

دو نوع اصلی عمل‌های جراحی پلک ، جراحی پلک بالا و جراحی پلک پایین می‌باشند.

 • جراحی پلک بالا: همانطور که از اسم این جراحی بر می‌آید، در این جراحی افتادگی یا چین خورددگی پلک بالا برطرف می‌شود. در طی این جراحی، برش‌ها در چین‌های طبیعی پوست ایجاد شده و پوست و بافت اضافی برداشته می‌شود. اگر “چروک پنجه کلاغی” یا چین و چروک دیگر چشم نگرانی اصلی شماست، می‌توان این برش را تا بعد از گوشه خارجی چشم نیز طول داد تا جراح بتواند این چروک را نرم کند.
 • جراحی پلک پایین: از این جراحی برای برطرف کردن پف و برآمدگی زیر چشم‌ها استفاده می‌شود. در طی این جراحی، برش یا داخل چروک طبیعی پوست زده می‌شود یا پشت پلک. اگر برش بجای آنکه روی پوست پلک زیرین زده شود، از داخل پلک ایجاد شود، به این جراحی، جراحی پلک پایین از طریق ملتحمه می‌گویند.

بهبودی

بهبودی

تعدادی ازمراقبت هایی بعد از عمل جراحی عبارتند از:

استفاده از نوار کاغذی و گاز

پس از جراحی پلک، پلک‌ها با یک نوار کاغذی حمایت می‍ شوند تا از انحنای صحیح بافت پس از بهبودی اطمینان حاصل شود. ممکن است تا سه روز پس از بلفاروپلاستی نیز روی چشم از گاز پانسمان استفاده شود. بسیار مهم است که این روکش‌های پس از جراحی را، طبق تجویز پزشک، در جای خود نگاه دارید تا ریکاوری پس از جراحی تسریع یافته و بهترین نتایج به دست آید. اگر بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه را انجام دهید، که در آن دسترسی به بافت از طریق یک شکاف از پشت پلک پایین ایجاد می‌شود، احتمالاً چشمانتان پس از جراحی پوشانده نخواهد شد. معمولاً بخیه‌هایی که در این جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند قابل جذب هستند، پس نیازی نیست که جراح بخیه‌ها را بکشد.

اجتناب از فعالیت فیزیکی و مطالعه

برای به حداقل رساندن زمان بهبودی پس از جراحی، تا جای ممکن از فعالیت‌هایی که موجب خشکی چشم می‌شود بپرهیزید، همچون مطالعه، نگاه کردن به تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر. همین توصیه را در مورد فعالیت‌هایی که باعث افزایش گردش خون در ناحیه چشم‌ها می‌شود نیز به کار ببندید، همچون خم شدن، بلند کردن اجسام و گریه کردن. باید برای حدود یک ماه از انجام تمرینات پرفشار ورزشی خودداری کنید و همچنین حداقل برای شش ماه از قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز بپرهیزید. باید در این دوره از عینک آفتابی استفاده کنید تا از چشمانتان در برابر حساسیت ناشی از خورشید و باد محافظت نماید. همچنین بسیار مهم است که از جابجا کردن بافت پلک در زمان بهبودی خودداری کنید، این کار مستلزم آن است که در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

زمان لازم برای بازگشت به زندگی روزمره

پس از جراحی پلک، بیشتر بیماران یک یا دو هفته از کار یا سایر وظایف خود مرخصی می‌گیرند. برخی بیماران با استفاده از پوشش موارد آرایشی زودتر به سر کار باز می‌گردند تا این مواد آرایشی مابقی تورم و کبودی را بپوشاند.

 چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟


چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟

چشمانی درخشان‌تر، جوان‌تر و بازتر. دیگر افتادگی پلک و پوست اضافی وجود ندارد. نتایج ممکن است بسیار لطیف باشند ولی تأثیر زیادی دارند و تا سال‌ها نتایج دوام خواهد داشت. ظاهری طبیعی‌تر خواهید داشت ولی هشیارتر و پرطراوت. جراحی پلک می‌تواند تا حدود 7 سال دوام داشته باشد. بخاطر پروسه طبیعی پیری، شاید بار دیگر متوجه تجمع پوست و چربی زیر پلک‌های خود شوید. در این موارد، می‌توانید انتخاب کنید که بار دیگر لیفت پلک را انجام دهید. پلک‌های پایین به ندرت به جراحی مجدد نیاز پیدا می‌کنند.

دانستنی‌های احتیاطی

وقتی که صحبت از جراحی پلک می‌شود، چند خطر محتمل وجود دارد که هر بیماری باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشد. برخی از این خطرات عبارتند از:

 • جای زخم
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • کدر یا مختل شدن موقتی بینایی

درمان خانگی


درمان خانگی

افتادگی پلک را می‌توان با برخی از راه حل‌های طبیعی نیز درمان کرد که بسیار راحت در منزل می‌توان یافت.

خیار

هرکسی می‌تواند از خیار برای افتادگی پلک بهره ببرد. این ماده خوراکی یکی از بهترین راه حل‌های طبیعی است. برای این منظور، تنها باید چند تکه از خیار را جدا کرده و آن را روی چشمان خود بگذارید، برای 15 الی 20 دقیقه به آنها دست نزنید و سپس با آب سرد آبکشی نمایید.

چای کیسه‌ای بابونه معطر

بابونه معطر خصوصیات ضد التهابی دارد که می‌تواند به درمان این مشکل کمک کند. می‌توانید از چای کیسه‌ای بابونه استفاده کنید و آن را روی چشم خود قرار دهید.لطفاً به خاطر داشته باشید که چای کیسه‌ای را پیش از آنکه روی چشم‌های خود قرار دهید در یخچال نگهداری کنید. سپس این چای کیسه‌ای را برای حدود 20 الی 25 دقیقه روی چشم بگذارید. اگر این کار را بصورت روزانه انجام دهید در عرض چند روز نتایج مثبت آن را مشاهده خواهید کرد.

ژل آلوئه ورا

می‌توانید در منزل خمیری برای جوانسازی چشم‌هایتان با استفاده از مواد اولیه طبیعی، بسازید. با چهار قاشق غذا خوری از ژل آلوئه ورا، دو قاشق غذاخوری از جو دو سر، چهار قاشق ماست ساده و چند تکه خیار یک خمیر تهیه کنید. حالا این خمیر را روی پلک‌های خود گذاشته و برای 15 الی 20 دقیقه دراز بکشید و سپس با آب خنک آبکشی نمایید.

آب یخ یا قالب‌های یخ

همچنین می‌توانید صورت خود را با آب یخ  بشوئید یا می‌توانید از قالب‌های یخ استفاده کنید و به آرامی روی پوست اطراف چشم‌هایتان بمالید. قطعات یه و آب خیلی سرد بسیار موثر است زیرا افتادگی و چین خوردگی پلک را کاهش داده و پوست را سفت می‌کند.

ماسک سفیده تخم مرغ

این نیز یکی دیگر از راه حل‌های بسیار موثر و طبیعی برای پیشگیری از افتادگی پلک‌های شماست. تنها مقداری از سفیده تخم مرغ را روی پلک‌های خود بریزید. این کار به سفت شدن پوست و لیفت پوست اطراف پلک کمک کرده و تأثیر افتادگی پلک را کاهش می‌دهد.

انگور

انگور حاوی رزوراترول به مقادیر بسیار زیاد بوده و بنابراین در درمان افتادگی پلک موثر است. باید انگور بیشتری مصرف کنید یا می‌توانید انگور را به رژیم غذایی روزمره خود اضافه نمایید زیرا میزان بالای رزوراترول پروسه پیری را کُند می‌کند.

خواب کافی

اگر به اندازه کافی نخوابید مشخص است که چشم‌هایتان ظاهری خسته و پر استرس خواهد داشت. به همین خاطر، توصیه می‌شود که به خوبی بخوابید خواب مناسب حداقل شش ساعت در شب است. اگر روزانه حداقل 6 ساعت خوب بخوابید، از افتادگی و چین خوردگی پلک‌ها جلوگیری خواهید کرد.

سوالات رایج


پس از جراحی پلک، تورم می‌تواند مانع از دیدن نتایج جراحی شود، همانطور که می‌تواند با قدرت بینایی شما تداخل یابد. کسانی که می‌خواهند دوره ریکاوری خود را کاهش دهند باید از این نکات پیروی کنند تا تورم فروکش کند:

 • در هنگام خواب سر خود را بالاتر از قلب و بدن قرار دهید.
 • از یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید، مخصوصاً در 48 ساعت اول.
 • از پلک زدن بیش از حد بپرهیزید.
 • حداقل برای 72 ساعت از لنزهای تماسی استفاده نکنید.
 • از نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکنید.
 • با نوشیدن آب زیاد مایعات بدن خود را تأمین کنید.
 • رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید که سدیم کمی داشته باشد.
 • زیاد استراحت کنید و از فشار آوردن به پلک خودداری کنید.

هزینه جراحی پلک به چندین عامل بستگی دارد از جمله تکنیک انتخابی، وسعت عمل، محل زندگی شما و جراحی که انتخاب می‌کنید.

بیشتر بیماران می‌توانند بعد از حدود دو ماه نتایج نهایی جراحی پلک را مشاهده کنند.

اگرچه هر عمل جراحی احتمال باقی ماندن اثر جراحی را با خود به همراه دارد، ولی باقی ماندن اثر جراحی پس از جراحی پلک بخاطر محل ایجاد برش به حداقل می‌رسد. از آنجایی که برش‌ها داخل چروک طبیعی پوست زده می‌شود، یا گاهی اوقات پشت پلک ایجاد می‌شود، جای جراحی واضحی ایجاد نخواهد شد. به مرور زمان هرگونه جای جراحی در پوست اطراف آن ناپدید خواهد شد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *