درمان تعریق با بوتاکس از راه بستن سیگنال های عصبی محرک غدد عرق

تعریق1

همه عرق می‌کنند این عملکرد طبیعی بدن و نشان دهنده سلامت شما است. اما متأسفانه، برخی از مردم بیش از حد عرق می‌کنند و این در حالی است که بقیه حتی احساس رطوبت هم نمی‌کنند. عرق کردن بیش از حد یا هایپرهیدروسیس می‌تواند بر زیر بغل، کف دست، پا و گاهی اوقات صورت یا بدن تاثیر بگذارد. غدد عرق بدن در واکنش به سیگنال عصبی عرق می‌کنند. چرا بعضی از مردم بیش از حد واکنش نشان نمی‌دهند. درجه حرارت بالا، مواد غذایی تند و استرس باعث تولید عرق می‌شوند.

تعریق بیش از حد باعث خجالت افراد می‌شود. بیماران از رفتن به موقعیت‌های اجتماعی که باعث تعریق می‌شود اجتناب می‌کنند. این منجر به انزوای اجتماعی و محدودیت‌های شغلی می‌شود.

برای عرق بیش از حد زیر بغل, ساده ترین درمان بوتاکس است. بوتاکس سیگنال عصبی که باعث تقویت غدد عرق می‌شود را مسدود می‌کند. انتقال دهنده عصبی، استیل کولین، همان انتقال دهنده‌ی عصبی است که موجب تحریک انقباض ماهیچه می‌شود. بوتاکس عرق کردن بیش از حد را کاهش می‌دهد.

خوشبختانه راه حل آسان و بدون جراحی برای کسی که بیش از حد عرق می‌کند، وجود دارد. بوتاکس، داروهای آرایشی معروف ، درمان بسیار موثری است که تعداد زیادی از مردم را از عرق کردن بیش از اندازه رها کرده است. سم بوتولینوم با جلوگیری از عصب شیمیایی باعث جلوگیری ازتعریق می‌شود. چون دیگر نشانه‌ای برای ادامه تولید عرق نیست، غده‌ها متوقف خواهند شد. این روش همچنین جایگزینی برای جراحی محسوب می‌شود، اما این اغلب آخرین گزینه است و تزریق سم بوتولینوم معمولاً بدون دردسر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. درمان معمولا تا یک هفته طول می‌کشد؛بعد از آن کاهش تولید عرق را متوجه خواهید شد. همچنین پس از درمان، زمان استراحت و مرخصی از کار نیاز ندارد و شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه را بدون هیچ گونه نگرانی دوباره از سر بگیرید

شما عزیزان اگر قصد درمان تعریق زیاد صورت و زیر بغل خود را دارید می توانید درباره انجام تزریق بوتاکس با پزشک مشورت کنید.

بوتاکس چیست؟


تعریق2

توکسین بوتولینوم، که معمولا به عنوان بوتاکس شناخته می‌شود، پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. تزریق بوتاکس به عضله باعث می‌شود که پالس‌های عصب به طور موقت مسدود شوند و عضلات آرام بگیرند. بوتاکس فعالیت ماهیچه که موجب ایجاد خطوط و چین و چروک می‌شود را کاهش می‌دهد. در حال حاضر، به طور مرتب توسط بسیاری از مردان و زنان استفاده می‌شود، چون هم از لحاظ ظاهر طبیعی‌تر از جراحی پلاستیک است و هم اینکه کمتر در بافت نفوذ می‌کند .

کدامیک از قسمتهای بدن را می‌توان درمان کرد؟


تعریق3

  • زیر بغل
  • کف دست و انگشتان
  • پاها
  • صورت شامل پیشانی و بینی
  • سر یا ناحیه جمجمه

روش درمان


تعریق4

مراحل تزریق بوتاکس برای درمان عرق کردن بدن و صورت عبارتند از:

قبل از درمان

کرم بی‌حس‌کننده را می‌توان 30 دقیقه قبل از بوتاکس برای محل مورد نظر استفاده کرد ، گرچه بعضی از بیماران ترجیح می‌دهند به جای آن از یک بسته یخ برای بی‌حسی استفاده کنند. بسیاری از بیماران هم نیازی به آن ندارند. لطفا توجه داشته باشید که برای درمان زیر بغل، موها باید قبل از درمان تراشیده شوند یا طول موها حداکثر 1 سانتی‌متر باشد.

درمان

 روند طبیعی حدود 20 تا 25 دقیقه طول می‌کشد و نسبتاً ساده است. یک سری از تزریق‌های کوچک از سم بوتولینوم به وسیله سوزن‌های خیلی ریز به مناطق مربوطه تزریق می‌شود. به گفته متخصصان زیبایی “مناطق تزریق بوتاکس که به منظور کاهش تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل استفاده می‌شود، به این صورت است”:

بوتاکس
کلینیک تخصصی تزریق بوتاکس رازی

پس از درمان

 به منظور جلوگیری از عفونت و گسترش دارو، تا 4 ساعت از دست زدن، مالیدن یا استفاده از هر چیزی در ناحیه تحت درمان خودداری کنید. همچنین توصیه شده است که به مدت 24 ساعت بعد از عمل ورزش نکنید. این دستورالعمل‌های خاص روز درمان به شما داده می‌شود.

چه زمان نتایج مشخص می‌شود و چقدر طول خواهد کشید؟


تعریق5

حدود 1-2 هفته پس از درمان شما نتایج را احساس خواهید کرد.

نتایج تا 201 روز یا 6-7 ماه ادامه خواهد داشت. علائم شما به تدریج به حالت اولیه باز می‌گردد و شما می‌فهمید چه زمانی برای درمان مجدد مناسب است.

توصیه می‌شود که هر 6 ماه یک بار درمان انجام شود تا بهترین نتایج را بدست آورید. می‌توانید برای حفظ نتیجه اولیه یک برنامه پیگیری درمان طرح کنید.

هزینه آن چقدر است؟


هزینه‌های درمان تعریق بیش از حد با تعداد واکسن‌های بوتاکس ارزیابی می‌شود. هزینه باید در زمان مشاوره ارزیابی شود، اما هزینه برای پیشانی کمتر و کف دست‌ها بیشتر خواهد بود.

پرسش و پاسخ


برخی از پرسش‌های رایج درباره تزریق بوتاکس و درمان عرق کردن بدن عبارت اند از:

اگر تصمیم به ادامه درمان نداشته باشید، عرق کردن شما به تدریج به حالت پیش از درمان باز می‌گردد. اثرات درمان به تدریج از بین می‌رود و عرق کردن زیر بغل دوباره شروع می‌شود.

عرق جایی نمی‌رود و یا به داخل باز نمی‌گردد، عرق به سادگی در نواحی تحت درمان تولید نمی‌شود. به یاد داشته باشید، بقیه بدن شما می‌تواند به طور معمول رطوبت و عرق تولید کند.

هنگامی که ضد عرق‌ها نتوانند علائم شدید تعریق را کنترل کنند، می‌توان از تزریق بوتولینوم توکسین استفاده کنیم. دکتر می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا این درمان برای شما مناسب هست یا نه.

برای تصمیم گیری درست برای درمان، باید در مورد تمام شرایط پزشکی خود با دکتر صحبت کنید. این شامل آلرژی به هر گونه محصول تولید شده از سم بوتولینوم، هر گونه عوارض جانبی از سم بوتولینوم در گذشته، اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید (تاثیر بوتاکس روی جنین هنوز مشخص نشده است)، اگر شما شیر مادر می‌دهید یا می‌خواهید تغذیه با شیر مادر را شروع کنید (هنوز انتقال سم بوتولینوم به شیر مادر مشخص نشده است) و تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید. این شامل داروهای تجویزی و غیر تجویزی، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی می‌شود.

خطر ضعف عضلانی موضعی وجود دارد. (بوتاکس عضلات را فلج می‌کند که این باعث کاهش چین و چروک می‌شود) هیچ گزارشی تا به حال در مورد زیر بغل نبوده است . بیش از 5 درصد از بیماران گفته اند که تعریق جبرانی در جاهای دیگر وجود دارد. ممکن است پس از تزریق کبودی ایجاد شود. بی‌حسی موضعی ناراحتی را کاهش می‌دهد.

اگر تصمیم گرفته‌اید بوتاکس را انجام دهید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و در مورد شرایط شخصی خود و گزینه‌های درمانی به طور مفصل صحبت کنید. درمان موفقیت‌آمیز به معنای تزریق آن ناحیه به طور کامل است، بنابراین اگر شما بتوانید دقیقا همان جایی که موجب بروز مشکل شده است را پیدا کنید، خیلی کمک کننده است. این اطلاعات علاوه بر آزمایش‌های پزشکی برای تعیین دقیق جایی که عرق از آنجا می‌آید,استفاده می‌شود و بنابراین مشخص می‌شود درمان در چه قسمتی باید انجام شود.

شما می‌توانید این روش‌های اثبات شده را برای مقابله تعریق بیش از حد امتحان کنید.

ضد تعریق‌ها

ساده ترین راه برای مقابله با عرق کردن بیش از حد, استفاده از ضد عرق‌هاست، که اکثر مردم در حال حاضر هر روز استفاده می‌کنند. اکثر ضد عرق‌ها حاوی نمک‌های آلومینیوم هستند. هنگامی که شما آن‌ها را روی پوست خود می‌مالید، پوششی ایجاد می‌شود که باعث توقف تعریق می‌شود.شما می‌توانید یک ضد تعریق را بدون نسخه پزشک از سوپرمارکت محل یا داروخانه خریداری کنید، یا ممکن است پزشک برای شما تجویز کند. ضد تعریق‌های بدون نسخه حساسیت کمتری نسبت به ضد تعریق‌های تجویز شده دارند. با یک مارک بدون نسخه پزشک شروع کنید و اگر موثر نبود، از پزشک خود بخواهید تا یکی تجویز کند.بسیاری از ضد عرق‌ها همراه با یک دئودورانت فروخته می‌شوند که موجب توقف تعریق نمی‌شود بلکه به کنترل بوی عرق شما کمک می‌کند.نه تنها ضد عرق برای زیر بغل استفاده می‌شود. بلکه می‌توانید بعضی از آن‌ها را برای قسمت‌های دیگر بدن که عرق می‌کند مثل دست‌ها و پاهای خود استفاده کنید. بعضی‌ها ممکن است حتی آن را برای خط رویش موی سرهم به کار ببرند.

فقط هنگام صبح از ضد عرق یا دئودورانت رول یا اسپری استفاده نکنید و بقیه روز آن را فراموش کنید. قبل از این‌که به رختخواب بروید، آن را استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که شما عرق نکنید.اگر ضد عرق‌ها به تعریق بیش از حد دست‌ها و پاها کمک نکند، پزشک ممکن است یکی از درمان‌های پزشکی زیر را توصیه کند:

یون درمانی

در طی این درمان، شما با دست‌ها، پاها یا هر دو در سینی‌های کم عمق آب حدود 20 تا 30 دقیقه می‌نشینید، در همین حین جریان الکتریسیته کمی از طریق آب حرکت می‌کند. هیچ کس نمی‌داند دقیقا چگونه این درمان کار می‌کند، اما کارشناسان معتقدند که این‌کار از ورود عرق به سطح پوست شما جلوگیری می‌کند. شما باید این درمان را حداقل چند بار در هفته تکرار کنید، اما بعد از چندین بار عرق کردن متوقف می‌شود. هنگامی که شما یاد می‌گیرید چگونه این کار را انجام دهید، می‌توانید یک دستگاه برای استفاده در منزل خریداری کنید. بعضی از افراد فقط  چند بار در ماه برای حفظ نتیجه مورد نظر نیاز به درمان دارند.

اگر چه یون درمانی به طور کلی امن است،اما چون از جریان الکتریکی استفاده می‌شود برای زنان باردار و افرادی که دستگاه تنظیم ضربان قلب دارند و یا ایمپلنت‌های فلزی (مثل جایگزین‌های مفصلی)، مشکلات قلبی و یا صرع دارند، توصیه نمی‌شود.

آنتی کولینرژیک

هنگامی که ضد عرق‌ها و درمان‌هایی مانند بوتاکس را انجام داده‌اید و موثر نبوده است، پزشک شما ممکن است داروی آنتی کولینرژیک را تجویز کند. داروهای آنتی کولینرژیک خوراکی فعالیت غدد عرق را متوقف می‌کند، اما همه نباید از این دارو استفاده کنند، چون عوارض جانبی مانند تاری چشم ، تپش قلب و مشکلات ادراری همراه با خود دارد.

جراحی

جراحی فقط برای افراد مبتلا به هایپرهیدروسیس (تعریق بیش ازحد)شدید توصیه می‌شود که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده باشند. در طول جراحی، پزشک ممکن است با بریدن، خراش دادن و یا با ساکشن غدد عرق، را بیرون بیاورد.یکی دیگر از گزینه‌های جراحی، سمپاتکتومی(بریدن بخشی از اعصاب سمپاتیک)(ETS) است که جراح برش‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌کند و اعصاب زیر بغل که غدد تعریق را فعال می‌کنند، قطع می‌کند. این جراحی خیلی موثر است، اما این تنها به عنوان آخرین راه حل برای افرادی است که تمام روش‌های قبل را امتحان کرده‌اند و نتیجه نگرفته‌اند. (ETS) را نمی‌توان به صورت برعکس انجام داد و جای زخم آن هم باقی می‌ماند. یکی از عوارض جانبی که تقریبا همه کسانی که (ETS) انجام داده‌اند گزارش کرده‌اند، تعریق جبرانی است زمانی که تعریق بدن شما در یک قسمت متوقف می‌شود, قسمت دیگری از بدن عرق می‌کند(مانند صورت یا سینه) تا این فرآیند جبران شود.

همانطور که شما ضد عرق‌های مختلف و یا سایر درمان‌های توصیه شده‌ی دکتر را دنبال می‌کنید، می‌توانید از برخی روش‌های خانگی نیز همراه با آن‌ها استفاده کنید تا به کاهش تعریق کمک کند.

  • از پوشیدن لباس‌های ضخیم که باعث افزایش تعریق می‌شود خودداری کنید.به جای آن، از لباس‌های سبک‌تر و منفذدار مانند پنبه و ابریشم استفاده کنید. هنگامی که می‌خواهید ورزش کنید و یا هوای بیرون خیلی گرم است، پیراهن اضافی همراه با خود داشته باشید. پاهای شما ممکن است زیاد عرق کند، بنابراین جوراب‌های که در برابر رطوبت مقاوم هستند بپوشید. (پشم مارینو و پلی پرو انتخاب‌های خوبی هستند)
  • هر روز با استفاده از یک صابون ضد باکتری، حمام کنید تا باکتری‌هایی روی پوست و بوی نامطلوب آن را کنترل کنید. قبل و بعد از استفاده از ضد عرق خودتان را کاملا خشک کنید.
  • برای جذب عرق از آسترهایی برای زیر بغل و یا کفش استفاده کنید تا لباس‌های شما خراب نشود وبوی نامطبوعی نگیرد.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *