درمان لبخند لثه ای با بوتاکس: تزریق در ماهیچه نگه دارنده لب بالا

درمان-لبخند-لثه-ای-با-بوتاکس

لبخند لثه‌ای به لبخندی اطلاق می‌شود که مقادیر قابل توجهی از بافت لثه هنگام لبخندزدن دیده شود. اگرچه لبخند لثه‌ای یک بخش طبیعی در آناتومی انسان به شمار می‌رود اما تعداد بسیاری از افراد با لبخند لثه‌ای هنگام لبخندزدن احساس خجالت و ناراحتی می‌کنند. خوشبختانه، این نوع لبخند می‌تواند با روش‌های ساده و نسبتا بدون درد اصلاح شود. با چند بار تزریق بوتاکس نزدیک ناحیه بینی، ماهیچه‌های نگهدارنده لب‌ بالاکمی دچار افتادگی می‌شود که نتیجه آن یک لبخند هماهنگ، زیبا با نمایش کمتر لثه است.

 چنانچه تمایل دارید مقدار لثه قابل مشاهده را بدون انجام روش‌های تهاجمی کاهش دهید، استفاده از بوتاکس می‌تواند یک گزینه عالی و ارزان باشد. پزشک به جای بالابردن لثه‌ها در نزدیکی لب تزریق بوتاکس انجام می‌دهد و به این طریق بافت اضافی قابل مشاهده لثه را کاهش می‌دهد و لبخند مورد نظر فرد را ایجاد می‌کند. این‌کار تنها 15 دقیقه طول می‌کشد. نتایج سه تا چهار روز بعد قابل مشاهده است و تا چند ماه ماندگاری دارد.

شما عزیزان اگر قصد رفع لبخند لثه‌ای را دارید بهتر است قبل از انجام هر روش با پزشک درباره تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

چرا تعدادی از مردم لبخند لثه‌ای دارند؟


چرا-تعدادی-از-مردم-لبخند-لثه‌ای-دارند

لبخند لثه‎‌ای یا نمایش بیش از حد لثه لبخندی است که بخش زیادی از لثه در بالای خط دندانی مشاهده می‌شود. براساس مطالعات زمانی آن را نمایش بیش از حد لثه می‌شناسیم که بیش از 4 میلی‌متر از لثه هنگام لبخند زدن دیده شود. دلایل ساختاری ایجاد کننده لبخند لثه‌ای عبارتند از:

  • لثه‌های بیش از حد بزرگ
  • یک لب بالایی کوتاه یا ماهیچه‌های بیش فعال در لب که بالاتر از حد طبیعی قرار می‌گیرند
  • بیرون‌زدگی بیش از حد فک بالایی
  • سایر ساختارهای غیرطبیعی در لب‌ها، دندان‌ها، فک یا بافت لثه

ممکن است ژنتیک یا بعضی داروهای خاص در ایجاد  لبخند لثه‎‌ای نقش داشته باشند. بیش از 14 درصد زنان و 7 درصد مردان از لبخند لثه‌ای رنج می‌برند. برای افراد بسیاری، در واقع تفاوت بین به اشتراک گذاشتن یک لبخند تمام عیار یا مخفی کردن آن به علت خجالت است. خوشبختانه، شما می‌توانید در تنها چند دقیقه لبخند لثه‌ای را درمان کنید.

چطور لبخند لثه‌ای با بوتاکس درمان می‌شود؟


چطور-لبخند-لثه‌ای-با-بوتاکس-درمان-می‌شود

خوشبختانه، استفاده از بوتاکس در کاهش لبخند لثه‌ای ساده و موثر است. با استفاده از یک رویکرد غیر جراحی و با تزریق مقادیر کم بوتاکس در ماهیچه بیش فعال لب بالایی، استیسی به شما یک لبخند طبیعی هدیه می‌دهد. با این کار فرد می‌تواند بدون نمایش دادن بیش از اندازه لثه‌های بالایی و دندان‌ها لبخند بزند. این روش ساده ماهیچه‌های بیش فعال را ضعیف کرده و با کم کردن میزان بالارفتگی لب فوقانی لبخند لثه‌ای را کاهش می‌دهد. چنانچه یک لب فوقانی باریک مسئله را حادتر کرده باشد پزشکان پیشنهاد می‌دهند که لب بالایی با یک پرکننده پوستی تقویت و حجیم شود.

درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس چه مزایایی دارد؟


درمان-لبخند-لثه‌ای-با-بوتاکس-چه-مزایایی-دارد

تزریق بوتاکس در قسمت بالای لب بالایی باعث کاهش کارایی ماهیچه‌های بالا نگهدارنده لب بالا می‌شود و به این ترتیب میزان نمایش بافت‌های لثه را کم می‌کند که نتیجه آن یک لبخند زیباتر برای بیمار است.

درمان چقدر طول می‌کشد؟


درمان حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

این روند چه مراحلی را شامل می‌شود؟


برای کاهش قدرت انقباض ماهیچه، مقدار کمی بوتاکس در دو طرف لب تزریق می‌شود. طی 4-3 روز بعد ماهیچه بالا نگهدارنده لب بالایی به صورت پیشرونده ضعیف می‌شود و لبخند با نمایش مقدار کمتر لثه تغییر می‌کند و به این ترتیب اعتماد به نفس فرد برای لبخند زدن افزایش می‌یابد.

با استفاده از روش درمانی بوتاکس نتایج چقدر دوام دارند؟


با-استفاده-از-روش-درمانی-بوتاکس-نتایج-چقدر-دوام-دارند

لبخند جدید شما حدود چهارماه ماندگاری دارد.

عوارض جانبی


عوارض جانبی تزریق بوتاکس شامل کبودی یا درد خفیف در محل تزریق یا سردرد است. عوارض جانبی شدیدتر به ‌ندرت اتفاق می‌افتند.

هزینه اصلاح لبخند لثه‌ای چقدر است؟


هزینه درمان خنده لثه‌ای با استفاده از بوتاکس به مقدار بوتاکسی که  برای کسب نتیجه دلخواه نیاز است  بستگی دارد.

راههای دیگر درمان لبخند لثه ای چیست؟


برخی از راه‌های رفع لبخند لثه‌ای عبارتند از:

جراحی بالا کشیدن لثه

در رویکردهای جراحی برای رفع این مشکل اغلب از روش‌های افزایش طول تاج استفاده می‌کنند در این روش هدف بلند کردن طول تاج به جای کم کردن ضخامت لثه‌هاست. در این روش نیاز به برداشتن بافت لثه از تاج دندان از طریق جراحی است که به طور موثری ظاهر دندان‌های بالایی را بلندتر نشان می‌دهد. پریودنتیست‌ها برای آشکار کردن بیشتر دندان‌ها بافت اضافی لثه را می‌تراشند و تصور یک خط لثه‌ای باریک تر را به وجود می‌آورند. پزشک ممکن است جراحی فک و صورت را توصیه کند که در واقع نوعی جراحی فک است که برای کوتاه کردن استخوان فک بالایی و حرکت آن به سمت بالا انجام می‌شود. یک رویکرد خاص به نام جراحی ارتوگناتیک (orthognathic) یا جراحی تصحیح فک اغلب برای بیمارانی که رشد عمودی بیش از حد استخوان فک را دارند توصیه می‌شود. به منظور تعیین اینکه آیا این وضعیت لبخند لثه‌ای را تشدید کرده یا خیر نیاز به عکس‌برداری اشعه ایکس است. مشورت با دندانپزشک و جراح زیبایی به شما کمک می کنید تا ببینید آیا جراحی برای کسب نتایج مطلوب ضروری است یا خیر. در اغلب این گزینه‌های درمانی مرسوم عمل جراحی وجود دارد که البته خطرات پزشکی متعدد، دوره بهبود طولانی و صرف هزینه‌های بیشتر نسبت به سایر روش‌های غیرتهاجمی از معایب آن است. در موارد شدید بهترین انتخاب اغلب انجام روش افزایش طول تاج یا لثه‌برداری است.

جراحی تقویت و حجیم‌سازی لب

جراحی تغییر موضع لب یا پایین آوردن لب یک گزینه جراحی زیبایی محبوب برای درمان موفق حتی شدیدترین موارد نمایش بیش از حد لثه به شمار می‌رود. پزشکان ممکن است این گزینه درمانی را به بیمارانی که لب بالایی آنها خیلی بالاست توصیه کنند. پزشکان این عمل جراحی را با تغییر موضع لب از طریق برداشتن یک نوار نازک از بافت زیر لب بالایی انجام می‌دهند. ناحیه نمایش داده شده به بخش پایینی بخیه زده می‌شود و به این ترتیب لبخند لثه‌ای از بین می‌رود. به این‌کار Gummy Tuck گفته می‌شود و تنها 45-30 دقیقه طول می‌کشد. از آنجا که در این روش تنها از بیحسی موضعی استفاده می‌شود دوره بهبود کوتاه‌تر است. مزیت دوره بهبود کوتاه‌تر گامی تاک را بسیار محبوب‌تر کرده است.

درمان‌های ارتودنسی

افرادی که عجله‌ای برای تصحیح لبخند لثه‌ای خود ندارند و یک رویکرد غیرجراحی را ترجیح می‌دهند درمان ارتودنسی را به عنوان یک گزینه مدنظر می‌گیرند. براکت‌ها در مواردی که لبخند لثه‌ای به دلیل اوربایت ایجاد شده به رفع مشکل کمک می‌کنند. افرادی که مایل به استفاده از روش‌های سنتی نیستند می‌توانند به‌منظورحرکت تدریجی دندان‌ها به موقعیت درست و حذف ظاهر پهن لثه‌ها از اینویزالاین یا سایر براکت‌های غیرقابل رویت استفاده کنند. روکش‌های چینی یک ظاهر کاملا متفاوت در کسانی که دندان‌های کوچک لبخند لثه‌ای را در آنها تشدید کرده ایجاد می‌کنند. یک متخصص پروتز دندان این مسئله را با روکش‌های بزرگتر تصحیح می‌کند.

لیزردرمانی

روش‌های جدید تصحیح لبخند لثه‌ای مانند کاربرد دیود لیزر در درمان بافت نرم گزینه درمانی محبوبی برای افراد با لبخند لثه‌ای است که نیاز به کانتورینگ لثه همراه با گزینه‌های جراحی سنتی ندارند. کانتورینگ لثه برای متخصصین این امکان را فراهم می‌کند تا لبخندهای زیبایی با حداقل درد و دوره بهبودی کوتاه ایجاد کنند. پزشکان برای از بین بردن درد، دهان را با یک بیحسی موضعی بیحس می‌کنند. سپس برای ایجاد یک لبخند زیباتر با استفاده از لیزرهای دیودی ظاهر لثه‌ها را باریک می‌کنند. در روش کانتورینگ لثه با لیزر دوره بهبود کاهش یافته و بروز خطرات احتمالی مرتبط مانند خونریزی بیش از حد یا تورم لثه بسیار بعید است.

ترکیب چند نوع درمان

پزشکان اغلب راجع به انتظارات بیمارانشان ، هزینه و گزینه‌های متعدد بهبود با آنان به گفتگو می‌نشینند. در برخی موارد ممکن است ترکیبی از چند روش توصیه شود. برای مثال، افزایش طول تاج همراه با تغییر موضع لب یک لبخند زیباتر با حداقل دوره بهبود فراهم می‌کند. به‌علاوه پزشک ممکن است برای شل کردن لب بالایی تزریق بوتاکس را به‌همراه لیزردرمانی توصیه کند و به این ترتیب همزمان یک ظاهر لبخند ملایم‌‌تر با خط لثه باریک تر را ایجاد کند. به‌ عبارت دیگر برای تصحیح لبخند لثه‌ای روشی که روی همه افراد یک نتیجه را ایجاد کند وجود ندارد، بلکه روش درمان باید بر اساس مشکل فرد انتخاب شود. اگرچه جراحی بهترین گزینه برای همه افراد با لبخند لثه‌ای نیست اما این به این معنی نیست که شما نمی‌توانید یک جایگزین مناسب که مطابق یا حتی فراتر از انتظارات شما باشد پیدا کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *