چاق کردن ، جوان سازی و رفع چروک صورت با تزریق چربی بدون بازگشت

chagh1

تزریق چربی، عملی است که طی آن چربی‌های غیر ضروری و ناخواسته از قسمت‌های مختلف بدن برداشته می‌شود و به قسمت‌هایی از بدن که به چربی احتیاج دارند، تزریق می‌گردد. هدف اصلی تمام تزریق‌های چربی این است که با تزریق چربی به قسمتی از بدن، آن قسمت را پُر کنند. تزریق چربی در اکثر موارد برای صورت، لب، باسن و یا دست‌ها انجام می‌شود. در مورد صورت، چربی می‌تواند به گونه‌ها، خطوط خنده، فک و یا نواحی زیر چشم تزریق شود. طبق مقاله ای به آدرس (raziclinic.ir/?p=451) “بهترین کاندیداها برای عمل تزریق چربی افرادی هستند که:
• در صورتشان جای زخم‌هایی مانند جای جوش وجود دارد.
• صورتشان لاغر شده است.
• پیری باعث افتادگی گونه‌ها و ایجاد چین و چروک در صورتشان شده است.
• افتادگی‌های خفیف پوست در قسمت‌هایی از بدن از قبیل ناحیه اطراف سینه‌ها وجود دارد.
• پوستی با انعطاف‌پذیری و کیفیت خوب داشته باشد.”

یکی از عوارض ناخوشایند افزایش سن، کاهش حجم صورت و افتادگی آن است. این اتفاق وقتی با پیدایش خطوط و چین و چروک‌ها همراه باشد، می‌تواند باعث شود که سن شما بیشتر به نظر آید. خوشبختانه شما می‌توانید با استفاده از تزریق چربی صورت خود را چاق‌تر کرده و ظاهر چهره‌ی خود را بازسازی و احیا کنید.

به جای لیفت کردن و کشیدن پوست صورت، پزشک شما می‌تواند از تزریق چربی استفاده کند که نتیجه‌ای برابر لیفت صورت به شما می‌دهد و علاوه بر آن احتیاجی به صرف هزینه‌ی بسیار زیاد و گذراندن دوره‌ی ریکاوری بعد از جراحی‌های زیبایی را نخواهید داشت.

برای اینکه بدانید که آیا تزریق چربی راهی موثر برای جوانسازی پوست شما است یا خیر، بهترین کار مشورت با یک پزشک و بررسی وضعیت پوست‌تان خواهد بود.

مزایای تزریق چربی


استفاده از تزریق چربی برای جوانسازی پوست مزایای بسیار زیادی دارد مانند:

 • روشی کم‌خطر و بدون نیاز به جراحی است.
 • از چربی طبیعی بدن خود شما برای زیبا کردن ظاهر‌تان استفاده می‌شود.
 • قسمت اهدا کننده‌ی چربی، زیبا‌تر و تراشیده‌تر خواهد شد.
 • خطر ایجاد حساسیت وجود ندارد.
 • نتیجه‌ی طبیعی و طولانی مدت خواهد داشت.
 • استفاده از ابزار‌های مخصوص و کوچک باعث می‌شوند که نیازی به شکاف دادن پوست نباشد.
 • دوره‌ی ریکاوری راحتی دارد.

تزریق چربی در صورت چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟


chagh2

بسیاری از متخصصان زیبایی “تزریق چربی را به منظور از بین بردن چین و چروک صورت، افزایش حجم و بزرگ کردن و جوانسازی انجام می‌دهند. نتایج عمل زیبایی تزریق چربی ماندگاری بالایی دارد و احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک پس از آن بسیار پایین است. تزریق چربی با تهاجم حداقل، طرفداران بسیاری دارد و متقاضیان بی‌شماری که از نشستن گرد و غبار پیری و گذر زمان بر صورت یا بدن خود ناراضی هستند، هر روز برای تزریق چربی به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند.”(مقاله تزریق چربی-دکتر محمود راسخی)

برداشت چربی از یک قسمت در بدن و تزریق آن به صورت، علاوه بر اینکه پوست صورت شما را می‌کشد و صاف می‌کند، ظاهر زیبایی نیز به پوست شما می‌دهد. بیمارانی که به دنبال تزریق چربی هستند معمولا مشکلات زیر را در صورت خود دارند:

 • چین و چروک
 • خطوط عمیق اطراف چشم
 • گودی و سیاهی دور چشم
 • گونه های افتاده
 • خطوط اخم و خطوط پیشانی
 • چهره‌ای خسته و افتاده

با افزایش سن، لایه‌ی درم پوست شما نازک می‌شود، که در نتیجه‌ی این اتفاق صورت شما لاغر‌تر به نظر آمده و افزایش سن در ظاهر آن مشخص می‌شود. این اتفاق در تمامی خانم‌ها رخ می دهد. (فرقی نمی کند که افراد ریز اندام، درشت اندام و یا متوسط باشند.) تزریق چربی به زیر پوست بعضی از قسمت‌های صورت، نقش پر‌کننده را برای پوست ایفا می‌کند و حالتی شاداب تر و جوان تر به آن می‌دهد.

علاوه بر رفع چین و چروک، تزریق چربی خالص همچنین گردش خون در این نقاط را افزایش می دهد. علت آن وجود تعداد بسیار زیادی سلول بنیادی در سلول های چربی است که قابلیت تکثیر دارند. حتی با اعمال عملیات هایی مانند سانتریفیوژن، باز هم مقدار کمی سلول های بنیادی در حجم زیادی از چربی تزریقی یافت می شوند. بنابر این، مقدار کمی سلول های احیا کننده نیز به همراه چربی به پوست شما وارد می شوند.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟


chagh3

تزریق چربی با استفاده از بیهوشی و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برای انجام این کار، چربی از داخل یا خارج ران‌پا، پهلوها، پایین کمر و یا قسمت زیر شکم با استفاده از لوله‌ی نازکی برداشت می‌شود. به این قسمت‌ها، عضو اهدا کننده می‌گوییم. سپس چربی نگه‌داری شده، و تحت سانتریفیوژن مخصوصی آماده و به قسمت مورد نظر تزریق می‌شود. آن قسمت از بدن که چربی به آن تزریق می‌شود، عضو گیرنده نام دارد. با انجام این تزریق، درصد زیادی چربی به صورت انتقال داده شده و صورت شما ظاهری زیباتر و جوان‌تر خواهد داشت. برای داشتن پیوندی بهتر، باید با استفاده از لوله‌های نازک و حفره‌های کوچک، چربی از بدن خارج شود.

مراقبت‌های بعد از انجام تزریق چربی


بعد از تزریق ژل ممکن است کمی احساس ناراحتی و تورم داشته باشید. برای اینکه تزریق شما نتیجه‌ی بهتری داشته باشد تا ۳ هفته از اعمال فشار بر قسمت‌های که چربی به آنها تزریق شده است خودداری کنید. ۴ روز طول می‌کشد تا رگ‌های خونی بتوانند به داخل بافت چربی تزریق شده راه یابند و بعد از آن ۲ تا ۳ روز زمان لازم است که این قسمت‌ها تقویت شوند. ۲ تا ۳ هفته نیز طول خواهد کشید که ماتریکس‌های برون یاخته ای اطراف سلول به قدری مستحکم شوند تا بتوانند در برابر فشار‌های کوچک مقاومت کنند.

دستوراتی که برای مراقبت بعد از تزریق ژل باید رعایت کنید در زیر آمده است:

 • تا ۵ روز نقاط که به آنها چربی تزریق شده است را با نوار چسب‌های جراحی بپوشانید.
 • در هفته ی اول به پشت بخوابید و سر خود را رو به بالا ثابت قرار دهید.
 • تا ۲ هفته هیچ چیزی به صورت خود نکشید و فقط به آرامی آن را آبکشی کنید.
 • ۵روز بعد توسط پزشک معاینه شوید.
 • بعد از یک هفته می‌توانید به محل کار خود بازگردید.
 • حداقل تا ۲ هفته از ورزش کردن خودداری کنید.
 • معاینات بعدی شما توسط پزشک باید بعد از گذشت یک ماه و معاینه‌ی بعدی بعد از ۴ ماه انجام گیرد.

تزریق چربی تا چه مدتی ماندگاری خواهد داشت؟


از آنجایی که ممکن است همه ی سلول‌ها زنده نمانند، ماندگاری این عمل در موارد مختلف متفاوت خواهد بود. با این حال در اکثر موارد سلول‌های چربی‌ای که زنده می‌مانند، پایدار خواهند بود. اگر سلول‌های چربی سازگار شده و با بدن یک فرد ادغام شوند، ماندگاری طولانی مدتی خواهند داشت که البته هدف از تزریق چربی نیز همین امر است.

خطرات و عوارض احتمالی ناشی از تزریق چربی چیست؟


مانند تمام جراحی‌های زیبایی، در تزریق چربی نیز احتمال وجود خطرات و عوارض وجود دارد. مهم ترین عوارض آن می تواند شامل این موارد شود:

 • تورم
 • برجستگی‌های نامنظم و ناهموار
 • هماتوم
 • سروما (تجمع مایع غیر خونی)
 • بافت مردگی پوست
 • بافت مردگی چربی
 • کافی نبودن نتیجه
 • عدم تقارن

هزینه‌ی تزریق چربی چقدر است؟


هزینه‌ی انجام تزریق چربی به محلی که قرار است تزریق در آن انجام شود و نوع بی‌حسی استفاده شده در حین عمل بستگی دارد. در بیشتر موارد این‌کار با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. با این حال اگر شما خواستار بیهوشی باشید، انجام این عمل با حضور یک متخصص بیهوشی معتبر، هزینه‌ی بیشتری در بر خواهد داشت.

پرسش‌های متداول


برخی از پرسش‌های رایج درباره تزریق چربی در صورت برای جوانسازی، رفع چروک و درمان لاغری صورت عبارت اند از:

به عضوی که از آن چربی گرفته می‌شود، عضو اهدا کننده می‌گویند. با اینکه در تمام بدن چربی وجود دارد، اما فقط بعضی از قسمت‌های بدن هستند که اهداکننده‌های خوبی برای چربی محسوب می‌شوند. پهلوها و شکم قسمت‌هایی هستند که بیشترین استفاده را در این کار دارند. در این قسمت‌ها چربی بسیار فراوان است، این موضوع حتی برای مردان و یا زنان لاغر نیز صدق می‌کند. چربی‌های این قسمت‌ها همچنین چربی‌های بسیار سختی هستند. و به نظر می‌آید که عامل سختی، می‌تواند در هنگام تلفیق چربی در ناحیه‌ی جدید و همینطور در ماندگاری آن بسیار تاثیر گذار باشد.

چربی‌ها با استفاده از یک برش بسیار کوچک، از قسمت‌هایی که برداشت می‌شوند که به راحتی در معرض دید قرار نمی‌گیرند. (مانند پهلو ها و یا قسمت پایین شکم) یک لوله‌ی بسیار نازک از طریق این برش‌ها به زیر پوست رفته و در آنجا شروع به جلو و عقب رفتن می‌کند. لوله چربی‌ها را می‌شکند. در قسمت انتهایی لوله سرنگی وجود دارد که عمل جمع آوری چربی را انجام می‌دهد. این سرنگ نقش یک مکنده‌ی کوچک را ایفا می‌کند.

در تزریق چربی به صورت و یا نقاطی که مقدار چربی کمی برای آنها لازم است اثر آن باقی نمی‌ماند. میزان چربی لازم برای این نواحی بسیار کم است. خوب است بدانید که برای انجام عمل لیپوساکشن پهلوها، مقدار چربی‌ای که باید از آن خارج کنند ، ۶۰۰ سی سی است. زمانی که صحبت از تغییر چشم گیر در نواحی اهداکننده می‌شود، برداشت ۳۰ تا ۸۰ سی سی چربی برای تزریق به صورت عملا در عضو اهدایی تفاوتی را ایجاد نمی‌کند. وقتی هدف پزشک، تزرق ژل به باسن و یا سینه باشد، چربی لازم را از نواحی مختلف و به میزان زیاد، مانند یک عمل لیپوساکشن، خارج می‌کند. به همین دلیل در آن موارد انتظار تغییر ظاهری در عضو اهدایی می‌رود.

مقدار چربی برداشت شده از بدن کاملا به میزان چربی مورد نیاز بستگی دارد. مقدار چربی‌ای که یک فرد برای ترمیم یک نقص لازم دارد، به محل آن نقص بستگی دارد. تزریق چربی می‌تواند با استفاده از چند سی سی و یا چند صد سی سی انجام شود. بر اساس یک قاعده، تزریق چربی برای صورت معمولا چیزی بین ۲۰ تا ۸۰ سی سی چربی احتیاج دارد و برای  تزریق چربی به باسن معمولا ۱۰۰ تا ۵۰۰ سی سی لازم است. برای تزریق چربی به سینه ممکن است ۱۰ سی سی برای ترمیم ناهمواری‌های آن لازم باشد و یا چند صد سی سی برای افزایش حجم به کار رود.

کاملا بستگی به عوامل مختلف دارد و متاسفانه هیچ پزشکی نمی‌تواند رقم دقیق و واضحی را اعلام کند. همچنین تفاوت‌های بسیار زیادی در افراد وجود دارد که باعث می‌شود فقط یک عدد تقریبی را بتوان برای آن در نظر گرفت. درصد چربی‌ای که بعد از پیوند باقی می‌ماند، بین ۲۰ تا ۶۰ درصد می‌تواند متغیر باشد.

از زمان استخراج چربی تا تزریق آن، سلول‌ها آمادگی از بین رفتن و مرگ را دارند. برای اینکه سلول‌های چربی زنده بمانند، عمل برداشت و تزریق مجدد آن‌ها باید به درستی انجام گیرد. مقدار فشاری که در حین استخراج به چربی‌ها وارد می‌شود باید به حدی باشد که بتواند آنها را شکسته و جدا کند؛ در عین حال ، میزان این فشار نباید به گونه‌ای اشد که حیات آن‌ها را به‌خطر بیاندازد. برداشت ۱۰۰ سی سی سلول چربی مرده، هیچ فایده‌ای برای کسی نخواهد داشت. برای همین است که تکنیک، یک عامل بسیار مهم در انجام عمل تزریق چربی به شمار می‌رود. وقتی چربی‌ها برداشت می‌شوند ممکن است که فرآوری شوند و ممکن است نشوند. عملیات هایی مثل عمل سانتریفیوژن انجام گیرد، و یا عواملی برای رشد آنها به آن اضافه شود. تمام این اقدامات، مزایا و معایبی در بر خواهند داشت، اما پزشک تکنیکی را باید انتخاب کند که توسط آن بهترین نتیجه از تزریق به دست آید.

زمانی که چربی ها استخراج شدند، سریعا باید عمل تزریق انجام گیرد. اگر چربی ها در شروع عمل لیپوساکشن استخراج شوند و در پایان عمل لیپوساکشن، به باسن تزریق شوند، به خاطر زمان موجود میان برداشت و تزریق ، احتمال مرگ بعضی از سلول‌ها وجود دارد. اما اگر چربی‌ها قرار باشند که مدتی بعد از برداشت، تزریق شوند چه؟ نگه‌داری آنها در دمایی سردتر از دمای اتاق به زنده ماندن آن‌ها کمک خواهد کرد.

سایز لوله‌ای که برای تزریق استفاده می‌شود، سایز سرنگ و محل عضو اهدا کننده‌ی چربی، همگی در زنده ماندن سلول‌ها نقش دارند. اگر لوله خیلی کوچک باشد، فشار ناشی از عبور سلول‌ها از فضایی کوچک می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند. اگر لوله خیلی بزرگ باشد، باعث می‌شود که در هر نقطه از تزریق، مقدار زیادی چربی قرار بگیرد و در نتیجه تجمع زیاد چربی‌ها در آن نقطه رخ دهد. از آن‌جایی که هر سلول چربی به خون احتیاج دارد تا زنده مانده و مستحکم شود، در صورت تجمع زیاد، خون به اندازه‌ی کافی در اختیار آن‌ها قرار نگرفته و باعث مرگ‌شان می‌شود.

وقتی صحبت از ماندگاری تزریق چربی باشد، یک لیست طولانی از عوامل دخیل و تفاوت به میان می‌آید که اجازه نمی‌دهد یک رقم مشخصی برای آن تعیین شود. آخرین عاملی که باید در این بحث مورد توجه قرار بگیرد، عضو اهداکننده‌ی چربی است. قسمت‌هایی که به طور طبیعی در خود چربی دارند ( مانند گونه، سینه و باسن) احتمال زنده ماندن و دوام سلول‌ها در آن‌ها بیشتر از نقاطی است که عاری از چربی طبیعی هستند (مانند لب و شقیقه). در محل‌هایی که چربی ذاتی وجود ندارد و یا کم است، معمولا ترمیم بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت. زمانی‌که کسی ترمیم انجام دهد، تعداد سلول‌های بیشتری جایگزین سلول‌های مرده خواهند شد.

بعضی از مراجعین تصور می‌کنند که تزریق چربی دوام نخواهد داشت. البته که اینگونه نخواهد بود. اگر عمل تزریق چربی به درستی انجام پذیرد، درصد بسیار زیادی از سلول‌های چربی زنده و ماندگار خواهند بود. با این حال، چون تعدادی از سلول‌ها به سرعت در دوره‌ی بعد از تزریق از بین می‌روند، معمولا پزشک به شما توصیه می‌کند که برای ترمیم اقدام کنید و یا ممکن است چربی را به مقداری بیشتر از مقدار مورد نیاز به محل تزریق کند. بعد از از بین رفتن تورم، تقریبا دو هفته بعد از انجام تزریق، شما کاملا می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید.

در مقایسه با ژل‌های تزریقی صورت مانند juvederm ، تزریق چربی پیچیدگی بیشتری دارد چون در این تزریق، چربی از یک قسمت دیگر بدن گرفته می‌شود. با این حال بر خلاف ژل، در مورد تزریق چربی، چربی را می‌توان به مقدار بیشتری برای قسمت‌هایی که احتیاج به تزریق زیاد دارند استفاده کرد. و علاوه بر تمام این موارد، تزریق چربی، جراحی طبیعی‌تری به شمار می‌رود و حاوی تعدادی سلول‌های ترمیمی برای پوست شما است.

در حین معاینات، دکتر نقاطی که قرار است در آنها لیپوساکشن و تزریق انجام شود را به دقت بررسی می‌کند تا بهترین تکنیک را برای نتیجه‌گیری بهتر انتخاب کند. حتما به نکاتی که قبل از انجام تزریق باید انجام دهید دقت کنید و هرگونه سوالی را با پزشک در میان بگذازید. موارد قبل از انجام تزریق بیشتر بستگی به این دارد که شما بخواهید از بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی استفاده کنید.

حداقل نیمی از متقاضیان، بیهوشی را انتخاب می کنند.

افرادی که خواستار بیهوشی هستند، باید از دو هفته قبل از انجام عمل، توسط پزشک بک سری معاینات و اقدامات را انجام دهند. اگر مشکلی در سلامتی شما وجود نداشته باشد باید آزمایش خون H&P و CBC انجام شود. برای نتیجه گیری بهتر، از ۴ هفته قبل از انجام عمل، از کشیدن سیگار خودداری کنید. سیگار به طور مستقیم بر بهبودی شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *