کاشت ابرو: راه حلی مناسب و دائمی برای داشتن ابروهای پرپشت و طبیعی

ابروها

ابروها، چهره ما را در یک قاب قرار می‌دهند و به ما کمک می‌کنند تا احساساتمان را منتقل کنیم. ما وقتی ابروهایمان را بالا می‌بریم مراتب تعجب و غافلگیری خود را بیان می‌کنیم، وقتی آنها را در هم می‌پیچیم عصبانیت یا کلافگی را نشان می‌دهیم و هنگامی که اندکی آنها را بلند می‌کنیم حس شادی را به دیگران منتقل می‌نماییم. از دست دادن موهای نازک ابرو به علت برداشتن بیش از حد مو، پیری، کمبود تغذیه یا بیماری اتفاق می‌افتد، از دست دادن ابروها فقدانی است که به روان شخص صدمه می‌زند زیرا با از دست دادن ابروها، تمام تقارن صورت به هم ریخته و احساسات صورت تغییر می‌کند. ابروهای پرپشت نشانه‌ای از جوانی، زیبایی و نیرومندی تلقی می‌شوند؛ هر چه ابروها پرپشت و ضخیم‌تر، زیبایی بیشتر!

برای آن دسته از مردان و زنانی که ظاهر پرپشت و طبیعی ابروهای خود را از دست داده‌اند، کاشت یا ترمیم با جراحی بهترین و ایده آل‌ترین روش برای ترمیم ابروست. در کاشت ابرو، مو از کف سر شما برداشته شده و در ابروهای شما کاشته می‌شود. از آنجایی که مو مستقیماً از سر خودتان برداشته می‌شود، ظاهری واقعی و طبیعی دارد.

عوامل تحریک کننده شایع برای ریزش ابرو


استرس

اگر دائماً استرسی می‌شوید، ممکن است ریزش موی شدیدی را تجربه کنید. اگرچه معمولاً این ریزش مو یک مشکل دائمی نیست ولی استرس فیزیکی و روانی می‌تواند باعث تغییر چرخه فولیکول‌های موی ابروی شما به حالت استراحت شود. پس از چرخه استراحت، فولیکول‌ها وارد فاز تلوژن یا ریزش می‌شوند و شروع به ریزش می‌کنند. معمولاً بین استرس و شروع فاز ریزش مو تأخیری 3 الی 4 ماهه وجود دارد. خوشبختانه رشد موی شما می‌تواند پس از کاهش استرس به سطح نرمال سابق خود بازگردد. ولی بازگشت موها به چرخه نرمال چندین ماه طول می‌کشد.

پیری

بسیاری از وضعیت‌های ناخوشایند با پیری برای بدن اتفاق می‌افتد. از دست دادن موی ابرو یکی از این وضعیت‌های ناخوشایند است. وقتی سن بالا می‌رود، ابروها ممکن است بصورت طبیعی نازک‌تر شوند و شما دچار ریزش مو و ابرو شوید. هرچند پیری غیر قابل اجتناب است ولی راه‌هایی وجود دارد که می‌توان از طریق آنها به جلوگیری از ریزش مو با افزایش سن کمک کرد. مدیریت استرس، حفظ تغذیه مناسب، آبرسانی به پوست و قرار ندادن ابروها در معرض ترومای شدید همچون موم انداختن، کندن یا بند انداختن، می‌تواند به شما در پیشگیری از ریزش ابرو کمک کند.

کندن بیش از حد مو

کندن ابرو یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ شکل و حجم ابروهاست. ولی مراقب باشید! اگر اشتباهاً تعداد زیادی مو از ابروی خود بکَنید، شاید مجبور شوید تا شش هفته منتظر رشد دوباره موهای ابروی خود بنشینید.

علاوه بر این، کندن، موم یا نخ انداختن می‌تواند منجر به ریزش دائمی ابرو، رشد ابرو زیر پوست و عفونت نیز شود. با تکرار ترما به فولیکول موی شما، فولیکول ممکن است آسیب دیده و زخم شود. اگر این اتفاق افتاد، موی شما هیچگاه دوباره رشد نخواهد کرد. سعی کنید هنگام مرتب کردن ابروها دقت زیادی به خرج دهید تا تنها موهایی را بکَنید که می‌خواهید از بین بروند. همچنین پیش از نخ انداختن، نخ را به الکل آغشته کنید یا به دنبال سالن زیبایی معروفی بروید تا از شر عفونت در امان بمانید.

عدم تعادل هورمونی

هرمون‌ها تنها روی خلق و خوی شما تأثیر نمی‌گذارند، بلکه این تغییرات هورمونی یکی از اصلی‌ترین مقصرهای ریزش مو هستند. عدم تعادل هورمونی ناشی از بیماری تیروئید، بارداری، یائسگی یا داروهای هرومونی (همچون قرص‌های ضدبارداری) می‌تواند منجر به ریزش ابرو شود. خوشبختانه هنگامی که منشأ عدم تعادل هورمونی را بیابید و آن را برطرف کنید، موی شما نیز بصورت طبیعی رشد مجدد خود را از سر خواهد کرد.

کمبود مواد مغذی

شاید بخاطر کمبود مواد مغذی دچار ریزش ابرو شده‌اید. سعی کنید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید که شامل مواد مغذی زیر باشد:

  • ویتامین D
  • بیوتین
  • آهن
  • زینک (روی)
  • پروتئین
  • ویتامینB12
  • اسیدهای چرب امگا 3

شیمی درمانی

انگار ابتلا به سرطان به قدر کافی ناخوشایند نیست، شیمی درمانی نیز می‌تواند باعث ریزش موقتی مو شود. علیرغم آنچه که عامه مردم فکر می‌کنند، داروهای شیمی درمانی تنها بر موهای سر تأثیر نمی‌گذارند. این داروها باعث ریزش مو در سراسر بدن از جمله ابروها می‌شوند.

اگر در حال انجام شیمی درمانی هستید، احتمالاً بعد از دو الی سه هفته پس از شروع شیمی درمانی ریزش موهای خود را خواهید دید. ابروهای شما چند هفته یا چند ماه پس از پایان درمان دوباره رشد خواهند کرد.

چه زمانی می‌توان از کاشت ابرو استفاده کرد؟


زمانی

تصمیم در مورد انجام عمل کاشت ابرو یکی از شخصی‌ترین تصمیمات است، انجام این عمل به معنای به دست آوردن ابروهایی پرپشت و ضخیم نیست، بلکه می‌توانید نتیجه‌ای را که به دنبال آن هستید انتخاب کنید. به عبارت دیگر، با انجام این عمل به ابروهایی خوش فرم و حتی ضخیم و صاف دست خواهید یافت و می‌توانید چهره‌ای جوان‌تر را برای خود ایجاد کنید.

حین عمل کاشت ابرو چه اتفاقی می‌افتد؟


حین عمل

کاشت ابرو نیازی به بستری شدن طولانی مدت ندارد و تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و یکی از عمل‌های نسبتاً ساده است. جراح با دقت و ظرافتی بسیار بالا این عمل را انجام خواهد داد تا به نتایجی عالی دست یابد.

بطور متوسط میان 250 تا 400 مو برای هر ابرو نیاز است تا ظاهری سالم و طبیعی را به ابروها ببخشد. بسته به اندازه و ظاهر ابروهای فعلی‌تان و همچنین ظاهری که می‌خواهید بدان دست یابید، این تعداد می‌تواند متغیر باشد. هر مو را باید در جهت رشد طبیعی سایر موهای ابرو کاشت، تا ابروهایی صاف و یکدست ایجاد کند. ضمناً برای رسیدن به ابروهایی صاف و پرپشت، موها را باید با فواصل کمی از هم کاشت.

برای اطمینان حاصل کردن از اینکه هیچ جای زخمی در سر و در ابروی بیمار باقی نمی‌ماند، از سوزن‌های ریزی برای برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیه اهداءکننده استفاده می‌شود. معمولاً این فولیکول‌های مو را از ناحیه پشت گوش‌ها برمی‌دارند. سپس از سوزن‌های کوچکی که تنها چند میلی‌متر ضخامت دارند برای کاشت یک به یک موها استفاده می‌شود، این روش بسیار دقیق است.

از بی‌حسی موضعی پیش از انجام عمل استفاده می‌شود تا بیمار بتواند در حین عمل آرامش خود را حفظ کرده و دچار هیچگونه ناراحتی نشود. هرچند، پس از کاشت هیچ احتیاجی به بستری شدن در مطب نیست – بیمار می‌تواند برای ریکاوری به منزل مراجعت نماید.

بهبودی پس از کاشت ابرو


پروسه کاشت ابرو تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. روز بعد از کاشت ابرو، ممکن است بیماران در ناحیه ابرو و شاید در ناحیه چشم‌ها تورم داشته باشند. بیماران می‌توانند با استفاده از ماسک چشم خنک کننده تورم را کنترل کنند. در عرض یک الی دو روز تمام ناحیه ابروها شروع به پوسته پوسته شدن می‌کند، بیماران نباید سعی کنند این پوسته‌ها را بکنند، زیرا ممکن است بصورت تصادفی فولیکول کاشته شده نیز کنده شود. پس از دو هفته یا بیشتر، فولیکول‌های کاشته شده همگی می‌ریزند زیرا به آخر عمر چرخه خود رسیده‌اند. در عرض یک الی دو ماه، موهای جدید شروع به رشد می‌کنند، با کمک “تخم” موها یا موهای کاشته شده. بطور متوسط، کسانی که کاشت ابرو را انجام داده‌اند، می‌توانند انتظار رشد 90 الی 98 درصد فولیکول‌های کاشته شده را داشته بااشند.

نتایج کاشت ابرو


نتایج

باید حدود سه الی شش ماه منتظر بمانید تا رشد موهای تازه را در ناحیه کاشته شده مشاهده کنید. پس از گذشت یک سال می‌توانید نتایج کامل درمان را مشاهده کرده و از ابروهای ضخیم و پرپشت خود با شکل کاملاً طبیعی آن لذت ببرید. با این حال، موها ممکن است بسیار بلندتر از چیزی شوند که در گذشته بودند. به همین خاطر باید مکرراً آنها را مرتب کنید تا همیشه ظاهری مرتب به ابروهایتان ببخشید.

زندگی کردن با ابروهای جدید


موی کاشته شده دقیقا شبیه موی ابرو رشد می‌کند. در ابتدا، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که موی ابرو بصورت صاف رشد کند. موهای جدید را باید بگونه‌ای “آموزش” داد تا روی صورت بخوابند. این مهم از طریق ژل‌های عاری از الکل و شانه زدن آرام ابروها حاصل خواهد شد. همچنین بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که موهای جدیدشان سریع‌تر از گذشته رشد کند. بیشتر بیماران زحمتی در مرتب کردن ابروهای خود نمی‌بینند، مخصوصاً وقتی زمان صرف شده برای مرتب کردن ابروهای جدید خود را با زمانی که مجبور بودند با مداد ابرو، پودر، سایه و ژل‌ها ساعت‌ها وقت صرف پرپشت نشان دادن ابروی خود کنند، مقایسه می‌کنند.

هزینه کاشت ابرو


همچون همه عمل‌های زیبایی، هزینه این عمل نیز بسته به موقعیت جغرافیایی مطب پزشک متغیر است. هزینه کاشت ابرو برحسب گرافت‌ محاسبه می‌شود و هزینه معمولاً تمام جنبه‌های عمل را پوشش می‌دهد از جمله بی‌حسی، دستمزد جراح و هزینه امکانات. قیمت‌ها بسته به خواسته بیماران متغیر است. برای کاشت ابرو معمولا بین 100 الی 400 فولیکول برای هر ابرو نیاز است.

سوالات متداول


 چقدر طول می‌کشد تا ابروهای من ظاهری پرپشت بیابند؟

رشد موی جدید پس از چند ماه شروع می‌شود و نتایج تا یک سال بعد از عمل به بهتر شدن ادامه خواهند داد.

آیا کاشت ابرو راه حلی دائمی است؟

بله، جراحی کاشت موی ابرو راه حلی دائمی برای کرکی شدن موهای ابروست. شما رشد دراز مدتی را تجربه خواهید کرد و همچون موهای اصلی ابرو، این موها نیز نهایتاً خواهند ریخت ولی مجدداً رشد خواهند کرد.

آیا برای کاشت ابرو از موهای خودم استفاده می‌شود؟

بله، مقدار کمی از موهای سر برداشته شده و سپس در ناحیه ابروهای ریخته، کاشته می‌شود.  موقعیت ابرو بطور هنرمندانه‌ای طراحی شده و گرافت‌ها در زوایا و جهات رشد خاصی کاشته می‌شوند تا دقیقاً مشابه ابروهای شما به نظر برسند.

مردان ابروهای ضخیم‌تر و پرپشت‌تری دارند.

چه تعداد گرافت در کاشت ابرو استفاده می‌شود؟

تمام پروسه معمولاً نیاز به 50 الی 100 گرافت یا شاید تعداد بیشتری گرافت نیاز دارد. این تعداد برای هر بیمار متفاوت بوده و بر اساس معاینه پیش از عمل جراح تعیین می‌شود.

محدودیت‌های من چیست؟

در هفته اول نباید پوست در حال ترمیم خود را در معرض لوله‌های داغ، استخر، سونا، فشار مستقیم آب، برنزه شدن و نور خورشید برای مدت طولانی قرار دهید. همچنین نمی‌توانید در نواحی تحت درمان آرایش کنید یا از پاک کننده‌های صورت استفاده کنید.

این نواحی جوهر را برای بدست آوردن رنگی تیره‌تر یا برای طولانی‌تر شدن عمر موها به اندازه سایر نواحی حفظ نمی‌کنند.

آیا درد دارد؟

اندکی حس ناراحتی به شما دست خواهد داد که قابل مقایسه با خراش‌های کوچک روی پوست است. برای راحتی بیماران می‌توان از بی‌حس کننده‌ها پیش از عمل استفاده کرد، پس از عبور اول با ابزار، از بی‌حسی موضعی روی پوست استفاده می‌شود و داروی بی‌حسی نیز به سرعت جذب می‌شود که راحتی بیشتری را برای بیمار به ارمغان می‌آورد.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *